Bireysel silahlanma çerçevesinde can güvenliğinden silah taşıma olgusu; Karabük örneği
The phenomenon of carrying weapons from the safety of life within the framework of individual armament; the case of Karabük
  1. Tez No: 811112
  2. Yazar: MUSTAFA KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT AŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bireysel silahlanma birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilen bir olgudur. Yapılan araştırmalar bu gerekçeler içinde güvenliğin ilk sırada yer aldığını göstermektedir. Peki, güvenlik gerekçesiyle bireysel silahlanmanın yasal ifadesi olan can güvenliğinden silah taşıma ruhsatı ile ilgili uygulamadaki işleyiş nasıldır? Can güvenliği sebebiyle silah taşıma ruhsatı sahibi olan bireylerin özellikleri ile silahlanmalarına gerekçe gösterdikleri sebepler nelerdir? Bu sorulara yanıt aramak maksadıyla, çalışmamızda“can güvenliğinden silah taşıma”ruhsatına sahip bireyler incelenmiştir. Araştırma için Karabük Emniyet Müdürlüğü arşivinde bulunan ve 2012 – 2021 yılları arasındaki on yıllık zaman diliminde düzenlenen can güvenliğinden silah taşıma ruhsatına sahip 126 bireyin defter kayıtları ve dosyaları ele alınmıştır. Arşivdeki belgeler, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi tekniği kullanılarak irdelenmiştir. Araştırma öncesinde inceleme için gerekli yasal izinler alınmıştır. Bununla birlikte araştırmanın yer bakımından sınırı olan Karabük'ün polis sorumluluk bölgesindeki bireysel silahlanma ve suç verileri nüfus ekseninde analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar Karabük'ün bireysel silahlanma konusunda ülke ortalamasının altında bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, sanılabileceğinin aksine, can güvenliğinden silah taşıma ruhsatına sahip bireylerin çoğunluğunun somut bir şekilde can güvenlikleri tehdit ve tehlike altında olan bireylerden oluşmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak çeşitli nedenlerle suça maruz kalma ihtimaline karşın silah taşıma ruhsatı talebinde bulundukları tespit edilmiştir. Can güvenliği gerekçesiyle bireysel silahlanmada, bireylerin meslekleri, ekonomik durumları, toplumsal statü ve eylemleri nedeniyle meydana gelmesi muhtemel olumsuz durumların ayırt edici olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individual armament is a phenomenon that can occur for many reasons. Research shows that security ranks first among these reasons. So, what is the procedure in practice regarding the license to carry weapons from life safety, which is the legal expression of individual armament for security reasons? What are the reasons why individuals who have a license to carry a weapon for safety reasons and their armament? In order to seek answers to these questions, in our study, individuals who have a license to“carry weapons for the safety of life”were examined. For the research, the book records and files of 126 individuals who have a license to carry weapons from life safety in the archive of Karabük Security Directorate and organized in the ten-year period between 2012 and 2021 were examined. The documents in the archive were examined using the document examination technique, which is one of the qualitative research methods. The necessary legal permissions were obtained for the examination before the research. In addition, individual armament and crime data in the police responsibility area of Karabük, which is the limit of the research in terms of location, were analyzed on the population axis. The results obtained reveal that Karabük is below the national average in terms of individual armament. In addition, contrary to what may be believed, it was concluded that the majority of individuals who have a license to carry weapons from life safety do not consist of individuals whose life safety is threatened and endangered in a concrete way. However, it was determined that they requested a license to carry weapons despite the possibility of being exposed to crime for various reasons. In individual armament on the grounds of life safety, it is understood that the negative situations that may occur due to the profession, economic status, social status and actions of individuals are distinguishive.