Türkiye'de lojistik sektörünün dış ticaret üzerine etkisi
The impact of the logistics industry on foreign trade in Turkey
  1. Tez No: 811148
  2. Yazar: EMRE TUNCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Lojistik sektörü, ürünlerin tedarik zinciri boyunca hareket etmesini sağlayan önemli bir sektördür. Türkiye gibi ihracata dayalı bir ekonomide, lojistik sektörünün etkisi oldukça büyüktür. Bu çalışmada, Türkiye'deki lojistik sektörünün dış ticarete etkisine odaklanılmaktadır. Türkiye'deki lojistik sektör, kara, hava ve denizyolu taşımacılığı dahil olmak üzere çeşitli faaliyetler sunmaktadır. Ayrıca, depolama, dağıtım, gümrükleme ve diğer lojistik hizmetleri de sunmaktadır. Lojistik sektörü, yüksek kaliteli hizmetler ve çeşitli lojistik faaliyetler sağlayarak, Türkiye'nin ihracat potansiyelini artırmaktadır. Lojistik faaliyetler, Türkiye'deki yabancı yatırımların artmasına ve ihracatın artmasıyla birlikte istihdamın da artmasına neden olmaktadır. Türkiye'nin dış ticaret hacmini artırarak milli gelire katkı sağlamaktadır. İhracat ürünlerinin tedarik zincirindeki hareketi sırasında lojistik faaliyetlerin etkin bir şekilde yönetilmesi, ürünlerin müşterilere zamanında teslim edilmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından önemlidir. Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle dünya ticaretinde stratejik bir konuma sahiptir. Lojistik sektörü, Türkiye'nin dış ticaret hacminin artmasına ve rekabet gücünün artmasına yardımcı olmaktadır. Bu sektör, yüksek kaliteli hizmetler ve çeşitli lojistik faaliyetler sağlayarak, Türkiye'nin ihracat potansiyelini artırmaktadır. Ancak, lojistik sektörünün gelişimi Türkiye'de bazı zorluklarla karşı karşıyadır. Yüksek taşıma maliyetleri, altyapı eksikliği ve lojistik faaliyetlerin verimliliğinin düşük olması gibi sorunlar, sektörün büyümesini sınırlayabilir. Sonuç olarak, Türkiye'deki lojistik sektörü dış ticaret üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ancak, sektörün daha da gelişmesi için altyapının iyileştirilmesi, maliyetlerin düşürülmesi ve verimliliğin artırılması gerekmektedir. Bu çözümler sayesinde Türkiye'nin lojistik sektörü, dış ticaret hacminin artmasına ve ekonominin daha da güçlenmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The logistics sector is an important industry that enables the movement of products along the supply chain. In an export-based economy like Turkey, the impact of the logistics sector is significant. This study focuses on the impact of Turkey's logistics sector on foreign trade. Turkey's logistics sector offers various activities, including land, air, and sea transportation. It also provides storage, distribution, customs clearance, and other logistics services. The logistics sector increases Turkey's export potential by providing high-quality services and various logistics activities. Logistics activities increase foreign investment in Turkey and increase employment as exports increase. It contributes to national income by increasing Turkey's foreign trade volume. Effective management of logistics activities during the movement of export products along the supply chain is important for timely delivery of products to customers and ensuring customer satisfaction. Turkey has a strategic position in world trade due to its geographical location. The logistics sector helps increase Turkey's foreign trade volume and competitiveness. However, the development of the logistics sector in Turkey faces some challenges. High transportation costs, lack of infrastructure, and low efficiency of logistics activities can limit the growth of the sector. In conclusion, Turkey's logistics sector has a significant impact on foreign trade. However, for further development of the sector, infrastructure must be improved, costs must be reduced, and efficiency must be increased. These solutions can contribute to the increase of Turkey's foreign trade volume and the strengthening of its economy through its logistics sector.