Job satisfaction and organizational commitnent as predictors of behavioral intentions
İş tatmini ve organizasyona bağlılığın işi bırakma ve işe gelmeme eğilimiyle ilişkisi
- Tez No: 81115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma iş tatmini ve organizasyona bağlılığın işi bırakma ve işe gelmeme eğilimleriyle ilişkisine bir netlik kazandırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı a) Organizasyona bağlılık ile işe gelmeme eğilimi arasında, iş tatmini ve işe gelmeme eğilimi arasındakinden daha kuvvetli bir ilişki vardır ve b) Organizasyona bağlılık ile işi bırakma eğilimi arasında, iş tatmini ile işi bırakma eğilimi arasındakinden daha kuvvetli bir ilişki vardır hipotezlerini test etmektir. 1 1 sorudan oluşan iş tatmini anketi ve 15 sorudan oluşan organizasyona bağlılık anketi ulaşılabilen 1 1 özel bankada çalışan 150 kişiye verilmiştir. Bunlardan 110 anket geri dönmüştür. Korelasyon katsayıları bulunmuş, bunun sonucunda hipotezler ispat edilmiştir. İşe gelmeme ve işi bırakma eğilimi organizasyona bağlılıkla, iş tatmininden daha ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was designed in order to test the hypotheses tirat a) There is a stronger relationship between organizational commitment and intention to quit than job satisfaction and intention to quit and b) There is a stronger relationship between organizational commitment and intention to be absent than job satisfaction and intention to be absent A questionnaire of job satisfaction which consisted of 1 1 questions and a questionnaire of organizational commitment which consisted of 15 questions were given to 150 subjects from 1 1 different private banks. These banks were chosen on a convenience basis. A total of 110 subjects were reached. Correlation coefficients were calculated and results showed that the hypotheses were supported. Intention to be absent and intention to quit the job were stronger related to organizational commitment than job satisfaction.