The utilization of debate instruction using a learning management system to understand the effects on Turkish EFL learners' L2 speaking anxiety
Tartışma eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin ikinci dil konuşma kaygılarına etkisi
- Tez No: 811159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REMZİ ULUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Konuşmanın öğrenciler açısından ustalaşması en zor beceri olduğu düşünülmektedir ancak iletişim kurmak ve yabancı bir dil öğrenmek için kaçınılmazdır. Özellikle gerçek hayattaki durumlarda konuşmalarını önceden hazırlayamadıklarından, çoğu öğrenci yabancı dil konuşurken hata yapmaktan çekinir. Çok sayıda araştırma, ikinci dilde konuşma kaygısının derecesini azaltmak için farklı yöntemler kullanmaya çalışsa da öğrencilerin bu sorunu aşmalarına yardımcı olmaya hâlâ yoğun bir vurgu yapılmaktadır. Münazara, öğrencilere çeşitli bilişsel ve dil becerilerine katılma fırsatı verdiğinden, bu çalışmanın araştırmacısı münazara öğretimini öğrencilerin etkili bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olabilecek ve bu hedeflere ulaşmak için onları güvenle konuşmaya teşvik edebilecek etkili yöntemlerden biri olarak seçmiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı münazaranın yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrenciler üzerindeki etkilerini konuşma kaygısı, konuşma performansı ve iletişim kurma istekliliği açısından anlamaktır. Çalışma, Türkiye'de özel bir üniversitenin yabancı dil yüksekokulunda yapılmıştır. Araştırmaya 189 öğrenci ve 5 öğretim görevlisi katılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında Yabancı Dilde Konuşma Kaygısı anketinin (T-FLSAQ) Türkçe versiyonu ön test ve son test olarak öğrencilere uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin görüşlerini almak amacıyla öğretim yönetim sistemini inceleyen bir anket dağıtılmıştır. Sonuçların tanımlayıcı istatistiklerini oluşturmak için nicel veriler IBM SPSS Statistics 22.0 ile analiz edilmiştir. Nitel bulgular ise betimleyici içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Sonuçlar, araştırma kapsamındaki katılımcıların münazara öğretimi öncesi ve sonrası yabancı dil konuşma kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Başka bir deyişle, münazara öğretimi sonrasında katılımcıların yabancı dil konuşma kaygı düzeyleri azalmıştır. Ayrıca sonuçlar öğretim yönetim sisteminin motivasyonu ve derse yönelik ilgiyi artırdığını göstermektedir. Sonuç olarak, çalışmanın araştırmacısı öğrencilerin konuşma kaygısını azaltmak ve aynı zamanda İngilizce konuşma performansını ve konuşma istekliliğini artırmak amacıyla münazara öğretiminin yabancı dil okullarının akademik bölümlerinde öğrenme yönetimi sistemiyle birlikte bir öğretim aracı olarak kullanılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Speaking has been regarded by many students as the most difficult skill to master yet it is essential for communication and learning a foreign language. Because they cannot prepare their speech beforehand, especially in real-life situations, most language learners are afraid of making mistakes when speaking a foreign language. Although numerous research has attempted to utilize different methods to lower the degree of L2 speaking anxiety, there still has been a heavy emphasis on helping students get past this problem. The researcher of the current study chose debate instruction as one of the efficient methods that can aid students in communicating effectively and encourage them to talk confidently as debating gives students the opportunity to participate in a variety of cognitive and linguistic skills. Therefore, the aim of this study is to understand the effects of debate instruction on Turkish EFL students regarding their speaking anxiety, speaking performance and willingness to communicate. The study has been conducted at a foreign language school of a foundation university in Turkey. 189 students and 5 instructors participated in the study. As for the quantitative part of the study, the Turkish version of Foreign Language Speaking Anxiety questionnaire (T-FLSAQ) has been implemented to students as a pretest and posttest. Additionally, a survey regarding learners' perceptions on the learning management system has been given to students. In order to create the descriptive statistics of the survey results, quantitative data have been analyzed by IBM SPSS Statistics 22.0. Qualitative data, on the other hand, have been analyzed by descriptive content analysis. Results of the study show that there is a statistically significant difference between the foreign language speaking anxiety levels before and after the debate instruction. In other words, the participants' foreign language speaking anxiety levels have decreased after the debate instruction. Moreover, the findings show that the use of LMS increases the motivation and satisfaction with the course. In conclusion, researcher of the study suggests the use of debate instruction with the LMS as a medium of teaching in order to lower the level of speaking anxiety of students and to increase their speaking performance as well as their willingness to communicate in English.