Abdülvâsi Çelebi'nin Halîlnâme Mesnevisinin incelenmesi, bağlamsal dizin ve işlevsel sözlüğü
Analysis of Abdülvasi Çelebi's Halîlname Masnavi, contextual index and functional dictionary
- Tez No: 811181
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1216
Özet
“Abdülvâsi Çelebi'nin Halîlnâme Mesnevi'sinin İncelenmesi, Bağlamsal Dizin ve İşlevsel Sözlüğü”başlıklı çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm eserin bağlamsal dizini ve işlevsel sözlüğünü ortaya koymak için TEBDİZ veri tabanına eserin ihtiva ettiği tüm kelim ve kelime gruplarının işlenmesidir. Bu kapsamda 3693 beyit, 7.386 mısradan müteşekkil eserde toplam 39.162 kelime ve kelime grubu bulunmaktadır. Söz konusu çalışma dâhilinde 39.162 kelime ve kelime grubu teker teker anlamlandırılmış ve TEBDİZ veri tabanına işlenmiştir. Çalışma dâhilinde müstakil kelimeler ile deyimler ve kalıp ifadelerden oluşan kelime grupları ayrı ayrı dizinlenmiş olup çalışmanın bu faslı tamamlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünü ise Abdülvâsi Çelebi'nin Halîlnâme'si üzerine yapılan ayrıntılı muhteva incelemesi oluşturmaktadır. Söz konusu olan inceleme bölümü, Halîlnâme'nin edebiyat tarihimiz, bilhassa da tahkiye geleneğimizdeki yeri ve önemine dair hususi tespitleri ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study titled“Examination of Abdulvasi Çelebi's Halîlnâme Masnavı, Contextual Index and Functional Dictionary”consists of two main parts. It is the processing of all words and word groups contained in the TEBDİZ database in order to reveal the contextual index and functional dictionary of the first work. In this context, there are a total of 39,162 words and phrases in the work, which consists of 3693 couplets and 7,386 verses. Within the scope of the said study, 39,162 words and phrases were interpreted one by one and entered into the TEBDİZ database. Within the scope of the study, individual words and phrases and word groups consisting of phrases were indexed separately and this chapter of the study was completed. The second part of the study consists of a detailed content analysis on Abdülvasi Çelebi's Halîlname. The analysis section in question includes specific determinations about the place and importance of Halîlnâme in our literary history, especially in our narrative tradition.