Mide ve kolorektal kanserli hastalarda preoperatif değerlendirmede 18F-FDG PET/BT'nin yeri ve tedavi planına etkisi
Preoperative use of PET/CT in patients with colorectal and gastric cancer and its impact on treatment decision making
  1. Tez No: 811210
  2. Yazar: ALİ EMRE ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BİROL BOSTANCI, UZMAN MURAT ULAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroentoroloji Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Pozitron-emisyon bilgisayarlı tomografi (PET/BT) görüntüleme yönteminin kolorektal ve mide kanserli hastaların takibinde etkinliği bilinmekle birlikte preoperatif dönemde kullanımı ve tedavi kararına olası etkisi hakkında bilgiler çelişkilidir. Bu çalışmada kolorektal ve mide kanserli hastalarda PET/BT'nin preoperatif evrelemedeki yerini ve tedavi kararına olası etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal Metot: Eylül 2008 ve Haziran 2010 tarihleri arasında kliniğimizde tedavi gören kolorektal kanser ve mide kanseri tanısı almış hastaların preoperatif dönemde yapılan PET/BT sonuçları hem normal bilgisayarlı tomografi hemde tedavi sonrası patolojik evreleme ile karşılaştırıldı ve tedavi kararlarına etkisi kayıt altına alındı. Bulgular: Kolorektal kanserli ve mide kanserli hastalarda PET/BT ve BT'nin lokal lenf nodu pozitifliği sensivite oranları sırasıyla % 30 ve % 20 ile % 38.9 ve % 22 olarak bulundu. Spesifite oranları ise kolorektal kanserlerde PET/BT ve BT için % 100 iken, mide kanserli hastalarda sırasıyla %100 ve % 83 olarak bulundu. Metastaz saptama oranlarında kolorektal kanserli hastalar için PET/BT ve BT sensivite oranları sırasıyla % 80 ve % 50 iken spesifite oranları % 100 ve % 95 olarak saptandı. Mide kanserli hastalarda ise sırasıyla sensivite % 72 ve % 34 olarak bulunurken, spesifite % 95 ve %90 olarak bulundu. Kolorektal kanserli hastalarda izole karaciğer metastazı için bu oranlar PET/BT ve BT için sırasıyla % 75 ve % 50 olurken, spesifite değerleri % 100 ve % 95 olarak saptandı. Mide kanserli hastalarda ise sensivite oranları sırasıyla % 57 ve % 28 olurken spesifite oranları % 95 ve % 91 olarak saptandı. Sonuç: PET/BT bulguları 10 hastada (% 16) oranında tedavide karar değişikliğine neden oldu. PET/BT sonucuna göre tedavi değişikliğine gidilen hastaların büyük çoğunluğunu mide kanserli hastalar oluşturuyordu. Kolorektal kanserli hastaların preoperatif değerlendirilmesinde PET/BT kullanımı yüksek riskli hastalar ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Although the efficacy of positron-emission computed tomography (PET/CT) imaging is known in the follow-up of patients with colorectal and gastric cancer, the information about its use in the preoperative period and its possible effect on the treatment decision is conflicting. In this study, we aimed to investigate the role of PET/CT in preoperative staging and its possible effect on treatment decisions in patients with colorectal and gastric cancer. Material and Method: Preoperative PET/CT results of patients diagnosed with colorectal cancer and gastric cancer treated in our clinic between September 2008 and June 2010 were compared with standard computed tomography and post-treatment pathological staging, and their effects on treatment decisions were recorded. Results: In detecting local lymph node positivity for colorectal cancer patients, the sensitivity of PET-CT was 30%, and that of CT was 20%; the specificities were the same (100%). For gastric cancer patients, the sensitivity of PET-CT was 38.9%, and that of CT was 22%; the specificities were 100% and 83%, respectively. In detecting metastasis for colorectal cancer patients, the sensitivity of PET-CT was 80%, and that of CT was 50%; the specificities were similar (100% versus 95%). For gastric cancer patients, the sensitivity of PET-CT was 72%, and that of CT was 34%; the specificities were similar (95% versus 90%). In detecting liver metastasis for colorectal cancer patients, the sensitivity of PET was 75%, and CT was 50%; the specificities were similar (100% versus 95%). For gastric cancer patients, the sensitivity of PET-CT was 57%, and that of CT was 28%; the specificities were similar (95% versus 91%). Conclusion: PET-CT findings altered treatment decisions in 16% of patients (n=10; 9 gastric and one colorectal cancer). A high rate of treatment strategy alteration in gastric cancers was seen with PET-CT; its usage is preferred in colorectal cancer staging only for high-risk patients and those with equivocal findings.