Hidrojel ve alginat materyallerinin timpanoplasti başarısı üzerine etkisi - deneysel çalışma
The effect of hydrogel and alginate materials on the success of tympanoplasty - experimental study
  1. Tez No: 811253
  2. Yazar: ONUR ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE ARMAĞAN İNCESULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Deneysel timpanik membran perforasyonu onarımında hidrojel ve alginat materyallerinin tek başlarına ve kombine olarak kullanımda etkilerini göstermeyi amaçlandı. Wistar albino cinsi, yetişkin 30 adet dişi rat 3 gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki ratlara bilateral miringotomi yapıldı. İlk grupta yer alan ratların sol kulağına hidrojel, 2. grupta yer alan ratların sol kulağına alginat, 3. Grupta yer alan ratların sol kulağına hidrojel ve alginat uygulandı. Sağ kulaklar ise kontrol grubu olarak spontan iyileşmeye bırakıldı. Tüm ratların bilateral kulaklarına 3., 7., 14. ve 21. günlerde kulak zarı muayeneleri yapıldı ve perforasyon kapanma zamanları kaydedildi. Ratların 21. gün dekapitasyonu sonrası histopatolojik inceleme yapıldı. Tüm gruplarda çalışma perforasyon kapanma zamanı kontrol gruplarına göre anlamlı derecede kısa olduğu saptandı. Tüm gruplar ve kontrol grubunun iyileşen timpanik membran kalınlıkları karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmadı. Hidrojel ve alginat hem tek kullanımlarında hem de kombine kullanımlarında timpanik membran perforasyon iyileşme süresini hızlandırdığı bulunmuştur. Bu çalışma hidrojel ve alginatın timpanik membran perforasyon iyileşmesindeki etkilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
It is aimed to show the effects of hydrogel and alginate materials alone or in combination in the repair of experimental tympanic membrane perforation. 30 adult female rats of Wistar albino genus were divided into 3 groups. Bilateral myringotomy was performed on rats in all groups. Hydrogel was applied to the left ear of the rats in the first group, alginate was applied to the left ear of the rats in the second group, and hydrogel and alginate were applied to the left ear of the rats in the third group. The right ears were left to heal spontaneously as the control group. Eardrum examinations were performed on the bilateral ears of all rats on the 3rd, 7th, 14th and 21st days and perforation healing times were recorded. After decapitation of the rats on the 21st day, histopathological examination was performed. Study showes that perforation healing time is significantly shorter in all groups compared to the control groups. When the healed tympanic membrane thicknesses of all groups and the control group is compared, no significant difference exists. Hydrogel and alginate have been found to speed up the healing process of tympanic membrane perforation, both alone and combined usage. This study demonstrates the effects of hydrogel and alginate on tympanic membrane perforation healing.