Mikroalbuminurisi olan ve olmayan tip 2 diabetiklerde oksidan, antioksidan ve homosistein duzeyleri
Oksidant-antioxidant and homosisteine levels in type 2 diabetic patients with and without microalbuminuria
  1. Tez No: 811266
  2. Yazar: GÜLSEN ÖZDEMİR ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yüksek homosistein düzeyleri ve oksidatif stresin tip 2 diabetes mellitusda prematür vasküler hastahk ile ilişkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amac, nefropati gelişmiş ve gelişmemiş diabetes mellitusda homosistein düzeylerini ve oksidan-antioksidan durumu ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerini tespit etmektir. Kırksekiz diabetik (17 hastada mikroalbiiminüri varken, 32 hastada mikroalbiiminüri yoktu) ve 20 sağlıklı kişiden açlık kan ornekleri elde edildi. Bu hastalarda eritrosit glutatyon (GSH), plazma malondialdehit (MDA) ve serum homosistein düzeyleri ölçüldü ve bunlar sağlıklı kişilerden oluşturulmuş kontrol grubu ile kıyaslandı. MDA düzeyleri, diabetik grupta kontrol grubuna gore anlamı olarak yüksek bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
High levels of homocysteine and oxidative stress are known to be associated with premature vascular disease in type 2 diabetes mellitus. The aim of this study was to estimate homocysteine levels and oxidant-antioxidant status and to determine the relationship between each other in type 2 diabetes mellitus without nephropathy and in those with diabetic nephropathy. Fasting blood samples were obtained from 48 diabetics (17 patients with microalbuminuria and 31 without microalbuminuria) and 20 healthy subjects. Erythrocyte glutathione (GSH), plasma malondialdehyde (MDA) and serum homocysteine levels were measured in these patients and results were compared with those of controls, who were chosen among healthy subjects. MDA levels were found to be significantly higher in the diabetic group when compared to the control subjects (p0.05).