Hemşirelerde merhamet yorgunluğu ile çatışma yönetimi stratejilerinin incelenmesi
Examining nurses compassion fatigue and conflict management strategies
  1. Tez No: 811420
  2. Yazar: EZGİ ECE CURUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE VATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelerin merhamet yorgunluğu ve çatışma yönetimi stratejilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte yapılan çalışmanın evrenini İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan hemşireler oluşturmaktadır. Veriler Ağustos 2022 - Ekim 2022 tarihleri arasında en az bir yıldır görev yapan ve araştırma için gönüllü 184 hemşire ile yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, tanıtıcı bilgi formu, çatışma yönetimi stratejileri ölçeği, merhamet yorgunluğu ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Ki-Kare testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin ÇYSÖ toplam puan ortalamaları 3,42±0,39 olarak bulunmuştur. Hemşireler en fazla bütünleştirme en az kaçınma çatışma stratejilerini kullanmıştır. Hemşirelerin MY-KÖ toplam puan ortalamaları 60,48±23,08 olarak orta düzeyde bulunmuştur. Hemşirelerin yaş, çalışma kıdemi, çalışma pozisyonu gibi sosyodemografik özellikleri ile ÇYSÖ ve MY-KÖ istatiksel anlamlı farklar bulunmuştur. Hemşirelerin sıklıkla çatışma yaşadığı kişilere göre ve çatışma yaşama sebebine göre merhamet yorgunluğu alt boyutları arasında anlamlı farklar saptanmıştır. Sonuç: Çalışmadan elde edilen verilere göre hemşireler en sık bütünleştirme çatışma yönetimi stratejisini kullanmış olup merhamet yorgunluğu toplam puanı ortalamanın altında bulunmuştur. Hemşirelerde bütünleştirme alt boyutu ile tükenmişlik alt boyutu arasında negatif yönlü, istatiksel olarak zayıf bir fark bulunmuştur. Hemşirelerin çatışma konusunda bütünleştirici yaklaşımları ve merhamet yorgunluğu puanının ortalamanın altında olması amaçlanan bir sonuç olarak önerilir.
Özet (Çeviri)
Examining Nurses Compassion Fatigue and Conflict Management Strategies Objective: The research was conducted to examine nurses compassion fatigue and conflict management strategies. Materials and Methods: The population of the descriptive study consists of nurses working in İzmir Bozyaka Training and Research Hospital.Data were collected by face-to-face survey method with 184 volunteer nurses who had been working for at least one year between August 2022 and October 2022. Introductory information form, conflict management strategies scale, compassion fatigue scale were used as data collection tools.Data analysis was performed using the SPSS program Mann- Whitney U, Kruskal Wallis and Chi-Square test. Results: The mean CMSS score of the nurses was found to be 3.42±0.39.Nurses mostly used integrative and least avoidant conflict strategies.The mean CF-SS total score of the nurses was 60.48±23.08 moderate.A statistically significant difference was found between the nurses sociodemographic characteristics such as age, working seniority, working position, and CMSS and CF-SS. Significant differences were found between the sub-dimensions of compassion fatigue according to the people with whom nurses frequently conflict and the cause of the conflict. Conclusion: According to the data obtained from the study, nurses used the integrating conflict management strategy most frequently, and the total score of compassion fatigue was found below the average. A negative, statistically weak difference was found between nurses' integration sub-dimension and burnout sub- dimension. Nurses integrative approaches to conflict and their compassion fatigue score below the average are recommended as an intended outcome.