Linezolidin vankomisine dirençli enterokok suşlarına etkisinin çeşitli yöntemlerle araştırılması
Investigation of the effect of linezolid against vancomycin-resistant enterococci by various methods
  1. Tez No: 811465
  2. Yazar: BAŞAK SILA EYÜP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Antibiyotikler, tedavide kullanılmaya başlanmasından itibaren, hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde, önemli rol oynamışlardır. Bununla birlikte, bakterilerde direnç sorununun ortaya çıkması ve giderek artması tedaviyi zorlaştırmıştır. Enterokoklar, özellikle sağlık hizmeti ile ilişkili enfeksiyonlar olmak üzere, çeşitli enfeksiyonların etkenidirler. Enfeksiyonların tedavisinde sık kullanılan birçok antibiyotiğe doğal olarak dirençli olan enterokoklarda, son yıllarda artan glikopeptit direncinden dolayı, tedavi seçenekleri kısıtlanmaktadır. Oksazolidinon grubu antibiyotiklerin ilk üyesi olan linezolid, özellikle vankomisine dirençli enterokokların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde önemli bir antibiyotiktir. Fakat son yıllarda klinik enterokok suşlarında giderek artan oranlarda linezolid direnci rapor edilmektedir. Bu çalışmada, 2022-2023 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nin çeşitli kliniklerinde yatan hastaların rektal sürüntü örneklerinden izole edilen 50 VRE suşunda linezolidin etkinliği disk difüzyon, E-test ve mikrodilüsyon metodları ile araştırılmıştır. Enterokok suşlarının tür tanımlaması GP24 Diagnostics kiti ile yapılmıştır. Çalışmamızda, suşların 48'i (%96) Enterococcus casseliflavus ve 2 (%4) suş Enterococcus faecium olarak tanımlanmıştır. Linezolid MİK50,90 değerleri sırasıyla mikrodilüsyon metodu 2, 2 μg/ml ve E-test metodu ile 2, 3 μg/ml olarak saptanmıştır. Disk difüzyon, E-test ve mikrodilüsyon metodları ile tüm suşlar (%100) linezolide duyarlı olarak tespit edilmiştir. Linezolid VRE enfeksiyonları tedavisinde önemli bir antimikrobiyal ajandır. Direnç gelişmemesi için gereksiz kullanımın önlenmesi ve yeterli tedavi sürelerinde kullanılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Antibiotics have played an important role in the prevention and treatment of diseases since they began to be used in treatment. However, the emergence and gradual increase of resistance in bacteria have made treatment difficult. Enterococci are the causative agents of various infections, primarily healthcare-associated infections. In enterococci, which are naturally resistant to many antibiotics commonly used in the treatment of infections, treatment options are limited due to the increasing glycopeptide resistance in recent years. Linezolid, the first member of the oxazolidinone group of antibiotics, is an important antibiotic, especially in the treatment of infections caused by vancomycin-resistant enterococci. However, in recent years, increasing rates of linezolid resistance have been reported in clinical enterococci strains. In this study, the efficacy of linezolid in 50 VRE strains isolated from rectal swab samples of patients hospitalized in various clinics of Istanbul Medical Faculty Hospital's between 2022 and 2023 was investigated by disc diffusion, E-test, microdilution methods. Species identification of Enterococcus was made with the GP24 Diagnostics kit. In our study, 48 (96%) strains were identified as Enterococcus casseliflavus and 2 (4%) as Enterococcus faecium. The MIC50,90 of linezolid were determined as 2, 2 μg/ml by microdilution and 2, 3 μg/ml by E-test method, respectively. All strains (100%) were determined to be susceptible to linezolid by disc diffusion, E-test, microdilution method. Linezolid is an important antimicrobial agent in the treatment of VRE infections. It is important to prevent unnecessary use and to use it for adequate treatment periods so that resistance does not develop.