Organofosfat toksikasyonunda lipit emülsiyon tedavisinin rat modeli üzerinde değerlendirilmesi
Assessment of lipid emulsıon therapy ın organophosphate toxication on rat model
  1. Tez No: 811464
  2. Yazar: ELİF ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DENİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülkemizde organofosfatlar, ucuz ve kolay elde edilebilir olması nedeniyle tarımsal ilaçlama amacıyla sık ve kontrolsüz bir şekilde kullanılmaktadır. İlaçlama esnasında inhalasyon, transdermal veya transkonjuktival yoldan yanlışlıkla alınmakla beraber, sıklıkla suisid amaçlı olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Mortalitesi ve morbiditesi oldukça yüksektir. Ülkemizde acil servise başvuran toksikasyon olgularında organofosfat toksikasyonları önemli bir yer tutmaktadır. Acil servise toksikasyon ile başvuran hastaların alındığı bir çalışmada 986 olgunun 165'inin (%16,7) organofosfat toksikasyonu olduğu bildirilmiştir (1). Yapılan diğer bir çalışmada 16 ay süren izlemde 584 olguda bu oranı %15,1 olarak tespit etmişlerdir (2). Toksikasyon vakalarının incelendiği bir diğer çalışmada acil servise başvuran 100 toksikasyon olgusundan 14 olgunun organofosfat toksikasyonu olduğu ve bu hastaların tamamının yoğun bakım ünitesine alınarak takip edildiğini bildirmişlerdir (3). Organofosfatlar ciltten hızlı emildikleri için kıyafetlerin hızla çıkartılması önerilir. Hasta bol su ile yıkanmalıdır. Klasik tedavide atropin (A) ve pralidoksim (PAM) kullanılmaktadır. Atropin muskarinik etkileri ve santral sinir sistemi etkilerini antagonize eder. Bronş sekresyonu, salivasyon, terleme, bulantı, kusma, bradikardiye etkilidir. Pseudokolinesterazı (PchE) aktive etmediği için kas güçsüzlüğü veya solunum yetmezliğine etkisi yoktur. PAM pseudokolinesterazi tekrar aktive eden bir ajandır. Tüm semptomatik hastalara erken başlanmalıdır (4). Organofosfatlı tarım ilaçlarının büyük bir kısmı, yağda kolaylıkla çözünebilen bileşiklerdir. Yağda çözünen diğer ajanlarda olduğu gibi organofosfat toksikasyonlarında lipit emülsiyonlarının kullanımı, potansiyel olarak yararlı gözükmektedir. Bu çalışmada organofosfat toksikasyonu tedavisinde kullanılan atropin ve PAM tedavisine ek olarak ratlarda oluşturulan organofosfat toksikasyon modelinde lipit emülsiyonlarının (LET) tedavisini inceledik.
Özet (Çeviri)
Pesticides containing organophosphate are widely used in our country. Individuals expose to these substances by accident or by suicidal purposes. These chemicals have high mortality even in case of early therapy. As organophosphates have lipophilic features, it is hypothesized that lipid emulsion therapy may be useful in organophosphate toxication. There is limited number of studies on this topic in the literature. In the present study, we used lipid emulsion therapy (LET) as an alternative or supportive therapy to classical Atropine and PAM therapy. Thirty Wistar albino rats were assigned into 5 groups as follows: Group 1: control group, Group 2: organophosphate + normal saline (NS), Group 3: organophosphate + LET, Group 4: organophosphate + A + PAM, Group 5: organophosphate +A +PAM + LET. The relevant therapies were intraperitoneally given 5 minutes after organophosphate exposure. Rats were sacrificed after 8-hours clinical follow-up. Blood samples (4 cc) were drawn by intracardiac route after sacrificing the animals.Total cholesterol, triglyceride,amylase and pseudocholinesterase levels were measured. In the control group, no biochemical or clinical change was observed. No clinical or statistical difference was observed between organophosphate +NS and organophosphate +LET groups. The rats received organophosphate + A + PAM and organophosphate +A +PAM +LET completed the follow-up period with mild or no clinical finding. There was significant difference in total cholesterol and triglyceride levels of blood samples. This difference was attributed to 20% lipid solution given. No significant difference was detected in pseudocholinesterase levels. This was attributed to variation in the metabolism of organophosphate and study agents among rats. In our study, we observed that, although LET alone isn't therapeutic, it may be useful when used in combination with A +PAM therapy.