Okul öncesi çocuklarda tekrarlayan vizing ve serum 25-hidroksi d vitaminieksikliği arasındaki ilişkinin saptanması
Establishing the relationship between relapsing wheezing in preschool children and serum 25- hydroxy vitamin d deficiency
  1. Tez No: 811466
  2. Yazar: FERYAL KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE ANDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Astım öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve vizing atakları ile seyreder. Vizing atakları hastalığın morbiditesini, mortalitesini ve maddi yükünü belirler ve hayat kalitesini düşürür. Astım patogenezindeki ilerlemelere rağmen astım morbiditesi artmaya devam etmektedir. Bu nedenle son yıllarda immünmodülatuar etkisi olan D vitamininin astım patogenezindeki rolünü olabileceği düşünülmüş ve çalışmalar bu yönde yoğunlaşmıştır. Çalışmamız kesitsel bir klinik çalışmadır. Çalışmaya Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Allerji Polikliniği'nde tekrarlayan vizing atağı nedeni ile takip edilen 6 ay-6 yaş arası 77 çocuk ve tamamen sağlıklı olan 74 çocuk alındı. Çalışmaya alınan çocukların ağırlık, boy, doğum şekli, ön ve arka fontanel açıklığı ile anne yaşı değerlendirildi, kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz, 25-Hidroksi D vitamini, parathormon düzeyleri ile beslenme öyküsü (anne sütü, ek gıda, formüla vs), D vitamini kullanma süresi, diş çıkarma ve yürüme zamanları ile hasta grubundakilerin ilk vizing atak zamanı, vizing atak sayısı ve hastaneye yatış sayısı öyküden alındı. Hastaların dosya kayıtlarından eşlik eden hastalıkları olup olmadığı kaydedildi. Ayrıca astım öngörü indeksi ile astım riski yüksek hastalar saptanarak, tekrarlayan vizing atakları ile astım öngörü indeksleri arasındaki ilişki değerlendirildi. D vitamini düzeyi ile vizing atak sayısı ve hastaneye yatış sayısı arasındaki ilişki değerlendirildi. Sonuçta D vitamini düzeyi ile ilk vizing atak zamanı, vizing atak sayısı ve hastaneye yatış sayısı arasında anlamlı ilişki olmadığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Asthma cough is accompanied by hoarseness and wheezing attacks. Wheezing attacks designate the morbidity, mortality and financial burden and it lowers the quality of life. Despite the advancements in asthma pathogenesis, morbidity of asthma has been increasing. So, lately, It has been considered that vitamin D, which has immunomodulatory effect, might have a role in asthma pathogenesis. So, studies have focused on this way. Our study is a cross-sectional clinical study. From Keçioren Research and Training Hospital, 77 children aged 6 month to 6 years old, who were previously monitored for relapsing wheezing and separately 74 completely healthy children were monitored for this study. The children's weight, height, delivery method, frontal and occipital fontanel and their mother's age were evaluated, calcium, phosphor, alkaline, phosphatase, 25-hydroxy vitamin D, pharathormone levels and nutrition history (human breast milk, supplementary food, formula etc.), duration of vitamin D usage, teething and toddling time, the time of the first wheezing attacks of the patient group, number of wheezing attacks and the number of hospitalization were taken from the patients' history. Whether or not the patients had any other comorbid diseases was recorded from the patient's records. Additionally, via asthma projection index, the relationship between wheezing attacks and asthma projection index was evaluated by detecting the patients who have high risk of asthma. The relationship between the level of vitamin D, the number of wheezing attacks and the number of hospitalization was evaluated. As a result, it was indicated that there was no meaningful relationship between the first time of wheezing attack, the number of wheezing attacks and the number of hospitalization.