A study on content-based image retrieval for fashion
Moda için içerik tabanlı görüntü erişimi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 811495
  2. Yazar: İSMAİL TAHA SAMED ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Moda görsel erişimi, moda ile ilgili görsellerden ilgili bilgilerin çıkarılmasına odaklanan bir alandır. Bu süreç, görüntüleri analiz etmek ve renk, doku, şekil ve desen gibi belirli özellikleri çıkarmak için bilgisayar algoritmalarını ve tekniklerini kullanmayı içerir. Moda görsel erişimi, kullanıcılara modayla ilgili görselleri aramanın ve tanımlamanın daha etkili ve doğru bir yolunu sağlamayı amaçlar. Bu teknoloji, görsel arama sürecini kolaylaştırarak ve ortaya çıkan trendleri ve kalıpları belirlemeye yardımcı olarak moda endüstrisinde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Moda görsel erişimi, moda ve görsel arama hakkındaki düşüncelerimizi dönüştürme potansiyeline sahip, heyecan verici ve hızla gelişen bir alandır. Bu projede, Moda görsel erişimi yapabilmek için bir işlem hattının nasıl oluşturulacağı ve böyle bir görev için Üçüz Ağların kullanımını inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Fashion image retrieval is a field that focuses on the extraction of relevant information from images related to fashion. This process involves using computer algorithms and techniques to analyze images and extract specific features such as color, texture, shape, and pattern. Fashion image retrieval aims to provide users with a more efficient and accurate way of searching for and identifying fashion-related images. This technology has the potential to revolutionize the fashion industry by streamlining the process of image search and helping to identify emerging trends and patterns. Fashion image retrieval is an exciting and rapidly evolving field that has the potential to transform the way we think about fashion and image search. This project will delve deep into Triplet Networks' usage for such a task while considering generating a pipeline to perform Fashion image retrieval.