Postmodernizm paradigmasında sanatçı kitabı
Artist book in the postmodern paradigm
- Tez No: 811523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN FATMA AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, postmodernizm, kavramı açıklanarak, postmodern paradigmada sanatçı kitapları değerlendirilmiştir. Postmodern teorinin gündeme getirdiği kavramlardan hareketle üretilen birkaç örnekle sanatçı kitabı incelenmiştir. Konu ile doğrudan ilişkili bilimsel ve sanatsal çalışmaların analizi sonucu elde edilen bilgiler; seminer kapsamında, 1980 sonrası Sanatçı Kitapları'nın tarihsel kökleri ve özelliklerini kapsayacak biçimde tartışılmıştır. Sanatçı kitaplarının alışıla gelen kitap formunun dışında bir sanat nesnesi haline gelmesi, yeterince ilgi görüp tartışılmadığı düşüncesiyle araştırılma konusu olarak seçilmiştir. Sanatta Postmodernizm kavramı, 1970 yılından sonra oluşturulan kapsamlı bir sanatsal üretim kategorisini ifade etmektedir. Postmodernizmin tüm tanımlarında olduğu gibi, postmodernist sanat, modern sanat anlayışına karşı çıkış olarak tanımlanmaktadır. Sanatçı Kitapları tartışmaları ve üretimi günümüzde de farklı estetik gerekçelerle sürdürülmektedir. Bu durumda, Sanatçı Kitapları'nın özelliklerini incelemenin, bu çalışmaları tanımlama sürecinde önemli olduğu söylenebilir. Sanatçı kitapları üretimi ve analizleri Türkiye sanatçıları ve teorisyenleri tarafından, bir grup oluşturacak genişlikte incelenmemiştir. Özellikle Güzel Sanatlar Fakülte programlarında yer almadığı için konu ülkemizde yaygın olarak tanınmamaktadır. Oysa dünyada çok sayıda sanatçı kitabı müzesi ve sergilerinin yanı sıra sanatçı kitapları bienalleri yapılmaktadır. Türkiye'deki söz konusu gecikmenin nedenselliği ileride yapılması tasarlanan tez araştırmasında yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of postmodernism has been explained and the books of artists in the postmodern paradigm have been evaluated. The artist's book has been examined with a few examples produced based on the concepts brought up by the postmodern theory. Information obtained as a result of the analysis of scientific and artistic studies directly related to the subject; Within the scope of the seminar, the historical roots and features of Artist Books after 1980 were discussed. The fact that the artist's books have become an art object other than the usual book form has been chosen as the subject of research, considering whether it has received enough attention or not. The concept of Postmodernism in art refers to a comprehensive artistic production category created after 1970. As in all definitions of postmodernism, postmodernist art is defined as an opposition to the understanding of modern art. Discussions and production of Artist Books continue today for different aesthetic reasons. In this case, it can be said that examining the characteristics of Artist Books is important in the process of defining these works. The production and analysis of artist books have not been studied extensively by Turkish artists and theorists to form a group. The subject is not widely known in our country, especially since it is not included in the Fine Arts Faculty programs. However, there are many artist book museums and exhibitions as well as artist book biennials around the world. The causality of the said delay in Turkey will be included in the future thesis research.