Piyanist olan caz vokalistleri: Caz vokal icrasında kendine eşlik edebilme olgusunun müzikal yapı ve yorum üzerindeki etkileri
Jazz vocalists who are also pianists: The effects of the phenomenon of self-accompaniment in jazz vocal performance on musical structure and interpretation
  1. Tez No: 811537
  2. Yazar: ECE GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. EVRİM DEMİREL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Caz Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tezin amacı, caz vokal icrasında kendine piyano ile eşlik edebilme olgusunun, icradaki müzikal unsurlar üzerindeki etkilerini belirlemek ve edinilen bulgular ışığında caz vokal eğitimine katkıda bulunabilecek egzersizler ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında ilk olarak vokalin caz tarihindeki yerinden kısaca söz edilmiş, caz tarihi boyunca dönemsel olarak önemli caz şarkıcılarının bilgilerine yer verilmiştir. Aynı zamanda piyanist de olan üç büyük caz şarkıcısı Shirley Horn, Sarah Vaughan ve Carmen McRae'nin biyografileri ve müzikal kimlikleri sunulmuştur. Bu vokalistlerin kendilerine eşlik ettikleri ikişer ve başka piyanistler eşliğindeki icralarından ikişer tanesinin transkripsiyonu yapılmış ve analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda kendine piyano ile eşlik etme olgusunun bir caz şarkıcısına kattıkları ve bu olgunun icradaki önemi belirlenmiştir. Bu unsurlar,“doğaçlama”,“entonasyon”,“soru-cevap”,“tempo rubato ve farklı tempolara adaptasyon”başlıkları altında ele alınmış ve seçilen farklı bir caz standardı üzerinden caz vokal öğrencileri için yararlı olacağı düşünülen çalışmalar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of self-accompaniment with the piano on the musical elements in jazz vocal performance and to present exercises that can contribute to jazz vocal education based on the obtained findings. Within the scope of this study, first of all, a brief overview of the place of vocals in jazz history is presented, and information about significant jazz singers in different periods of jazz history is provided. Additionally, biographies and musical identities of three great jazz singers who are also pianists, Shirley Horn, Sarah Vaughan and Carmen McRae are presented. Transcriptions of two performances in which each of these vocalists accompanied themselves, as well as two performances by other pianists were transcribed and analyzed. The findings determined the significance of self-accompaniment with the piano for a jazz vocalist and the contributions it brings to their performances. These elements were discussed under the headings of“improvisation”,“intonation”,“call and response”,“tempo rubato and adaptation to different tempos”and exercises were created for jazz vocal students based on a selected jazz standard.