Kolorektal kanserlerde demografik ailesel, biyokimyasal prognostik parametreler ve sağkalıma etkileri
  1. Tez No: 811538
  2. Yazar: SUAT BENEK
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET KOCAKUŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Kolorektal karsinom (KRK) en sık rastlanan malign tümörlerdendir. Patolojik verilerdeki parametrelerin çeşitlendirilmesi, biyokimyasal parametrelerin ucuz, standardize edilmiş ve kolay ulaşılabilir olması, demografik parametrelerin ise kendi içinde geliştirilmesi gerekmektedir. Retrospektif bir çalışma çerçevesinde 2008 ve 2010 yılında genel cerrahi kliniğimizde ameliyat edilen 115 hastanın geriye dönük değerlendirilmesi yapılarak en az 3 en fazla 5 yıl takip sonucu sağkalımları ve buna etki eden faktörler araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Ameliyat notları, patoloji raporları, kan tahlilleri incelendi. İstatistiksel hesaplamalar için; cinsiyet, yaş, tümör yerleşim yeri, lokal invazyon, 1. derece akrabalarda kanser öyküsü, kemoterapi alıp almadığı, histolojik grade, T evresi, tümör çapı, çıkarılan toplam LAP sayısı, metastatik LAP sayısı, pozitif lenf nodu oranı, CEA, CA 19-9, Albümin, CRP, takip sırasında sağ kalıp kalmadığı ve evreler kaydedilir. Ayrıca 40 yaş altı ve 40 yaş ve üstü hastaların değerlendirilmesi yapıldı. Tarif edilen 19 parametre birbirleri ile kıyaslandı. Hastalar takip sırasındaki hayatını kaybetme durumuna göre iki ayrı gruba ayrılarak, yukardaki parametreler yönünden birbirleri ile kıyaslandı. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, ortanca olarak verildi. Bağımsız iki grup karşılaştırmalarında sayısal değişkenlerin karşılaştırılmasında normal dağılım koşulu sağlandığında Student t test, normal dağılım koşulu sağlanmadığı koşulda Mann Whitney U test kullanıldı. İkiden çok grup karşılaştırılması yapılan tüm değişkenler normal dağılım koşulunu sağlanmadığından Kruskal Wallis test ile değerlendirildi. Alt grup analizlerinde Mann Whitney U testi Bonferroni düzeltmesi ile yorumlandı. Sayısal değişkenlerin ilişkileri normal dağılım koşulunu sağlamadığından Spearman korelasyon analizi ile değerlendirildi. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin analizi ki kare testi ile yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p değerinin 0,05 ten küçük olması durumu olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and Aim: Colorectal carcinoma (CRC) is one of the most common malignant tumors. The parameters in the pathological data should be diversified, the biochemical parameters should be cheap, standardized and easily accessible, and the demographic parameters should be developed within themselves. In a retrospective study, 115 patients who were operated on in our general surgery clinic in 2008 and 2010 were evaluated retrospectively, and their survival after a minimum of 3 to 5 years of follow-up and the factors affecting it were investigated. Materials and Methods: Surgery notes, pathology reports, blood tests were reviewed. For statistical calculations; gender, age, tumor location, local invasion, cancer history in first degree relatives, chemotherapy, histological grade, T stage, tumor diameter, total number of LAPs removed, number of metastatic LAPs, positive lymph node rate, CEA, CA 19- 9, Albumin, CRP, survival and stages are recorded during follow-up. In addition, the evaluation of patients under 40 years of age and patients over 40 years of age was also performed. The 19 parameters described were compared with each other. The patients were divided into two different groups according to their death status during the follow-up and compared with each other in terms of the above parameters. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Descriptive statistics; numbers and percentages for categorical variables, mean, standard deviation and median for numerical variables were given. Student's t test was used when the normal distribution condition was met, and Mann Whitney U test was used when the normal distribution condition was not met. Since all the variables in which more than two groups were compared did not meet the normal distribution condition, they were evaluated with the Kruskal Wallis test. In subgroup analysis, Mann Whitney U test was interpreted with Bonferroni correction. Since the relationships of numerical variables did not meet the normal distribution condition, they were evaluated with Spearman correlation analysis. Analysis of categorical variables in independent groups was done with the chi-square test. Statistical significance level was accepted as p value less than 0.05.