Subjektif ve objektif vergilerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
Economic growth of subjective and objective taxes effect on: Turkey case
- Tez No: 811564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TORUSDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Vergiler, ekonomik ve mali göstergeleri yakından ilgilendiren bir kamu gelir kaynağıdır. Aynı zamanda önemli bir politika aracı olan vergiler, çeşitli amaçların gerçekleştirilmesinde de kullanılmaktadır. Bu amaçlardan bir tanesi de ekonomik büyümenin sağlanmasıdır. Ekonomik büyümenin dinamikleri incelendiğinde, vergiler ile yakın ilişki içerisinde olduğu görülmektedir. Bu durum ekonomik büyüme teorilerinde de ele alınmaktadır. Ayrıca konuya ilişkin birçok ampirik çalışmada söz konusudur. Bu çalışmada da vergilerin subjektif ve objektif sınıflandırılması üzerinden ekonomik büyüme üzerindeki etkileri Türkiye örneği üzerinden incelenmiştir. 1990-2021 dönemi yıllık verileri kullanılarak yapılan ARDL Sınır Testi ile objektif vergilerden kurumlar vergisinin ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkisi tespit edilmiştir. Katma Değer Vergisi ve subjektif vergileri temsilen modele dâhil edilen Gelir Vergisi'nin ekonomik büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bu bulgular ışığında çalışma politika önerileri ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taxes are a public revenue source that closely concerns economic and financial indicators. Taxes, which are also an important policy tool, are also used to achieve various purposes. One of these goals is economic growth. When the dynamics of economic growth are examined, it is seen that economic growth is closely related to taxes. This situation is also addressed in economic growth theories. In addition, there are many empirical studies on the subject. In this study, the effects on economic growth through the subjective and objective classification of taxes are examined through the example of Turkey. The positive effect of corporate tax, one of the objective taxes, on economic growth was determined with the ARDL Boundary Test conducted using the annual data of the 1990-2021 period. It has been seen that the Income Tax, which is included in the model representing Value Added Tax and subjective taxes, does not have a statistically significant effect on economic growth. In the light of these findings, the study was concluded with policy recommendations.