Zenginleştirilmiş öğrenme ortamının ilkokul 4. sınıf fen bilimleri dersinde kullanımının akademik başarı, motivasyon ve farkındalık düzeyine etkisi
The effect of using of enhanced learning environment inprimary school 4th grade science class on academic achievement, motivation and awareness level
- Tez No: 811632
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı; İlkokul 4. Sınıf fen bilimleri dersinde kuvvetin etkileri ünitesi üzerine zenginleştirilmiş öğrenme ortamı kullanımının akademik başarı, motivasyon ve farkındalık düzeyine etkisini belirlemektir. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılnda Bişkek şehrinde yer alan Türk İlkokulu'nda 4. Sınıfa devam eden toplam 50 öğrenci oluşturmuştur. Yansız atama ile bir sınıf deney grubu (N= 23), diğer sınıf ise kontrol grubu (N= 27) olarak seçilmiştir. Deneysel süreç, deney grubunda Zenginleştirilmiş Fen Öğrenme Ortamı, kontrol grubunda ise geleneksel öğrenme ortamı ve yöntemleri ile 5 hafta süresince devam etmiştir. Araştırmada karma yöntem (mixed method research) olarak adlandırılan, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı araştırma modeli kullanılmıştır. Nicel verileri toplamak için ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Nitel verileri elde etmek için ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Uygulamanın nicel verilerinin elde edilmesi aşamasında, uygulama sürecine katılan tüm öğrenciler (N= 50), araştırmaya dahil edilmiştir. Nitel verilerin toplanma sürecinde ise deney grubunda yer alan bütün öğrenciler 23 ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan kuvvet ve hareket başarı testi, çoçuklar için üst bilişsel farkındalık ölçeği, fen öğretimine yönelik motivasyon ölçeği, kalıcılık testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler Microsoft Excel elektronik tablo programı ve SPSS istatistik analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistik teknikleri, bağımsız gruplar t-testi, Karışık Ölçümler için iki Faktörlü ANOVA testi, Bonferroni Testinden yararlanışmış ve anlamlılık düzeyi .05 kabul edilmiştir. Nitel verilerin çözümlenmesi için ise, içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel sonuçlar, deney ve kontrol gruplarının ön test başarı, farkındalık, tutum ve davranış puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık olmadığını göstermiştir. Çalışmanın sonunda ise tüm test ve ölçeklerden alınan son test puan ortalamalarının deney grubu lehine anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Nitel verilerin analiz sonuçları, öğrencilerin uygulamanın yürütüldüğü öğretim süreci ve ders içerisinde kullanılan öğretim yöntemine ilişkin görüşlerinin birkaç noktada birleştiğini göstermiştir. Sonuçlar, Zenginleştirilmiş öğrenme ortamının özellikle fen eğitiminde etkili olduğunu ve öğrenme sürecine bazı avantajlar sağladığını ortaya koymuştur. Öğrencilerin sorulara verdikleri yanıtlar hem nicel sonuçların nedenini açıklamış hem de öğretim süreci ve yöntemine yönelik ayrıntılı fikirler vermiştir. Sonuç olarak, uZenginleştirilmiş Öğrenme Ortamı, Akademik Başarı, Motivasyon, Farkındalıkygulanan zenginleştirilmiş öğrenme ortamının araştırmanın amacına hizmet ettiği ve fen öğretimiyle ilgili hedeflenen kazanımları öğrenenlere kazandırmada etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To determine the effect of using enriched learning environment on the unit of effects of force in primary school 4th grade science lesson on academic achievement, motivation and awareness level. The study group consisted of 50 students attending the 4th grade in the Turkish Primary School in Bishkek in the 2022-2023 academic year. With unbiased assignment, one class was chosen as the experimental group (N= 23) and the other class as the control group (N= 27). The experimental process continued for 5 weeks with the Enriched Science Learning Environment in the experimental group and with the traditional learning environment and methods in the control group. In the research, a research model called mixed method research, in which quantitative and qualitative research methods are used together, was used. Experimental design with pretest-posttest control group was used to collect quantitative data. Semi-structured interview technique was used to obtain qualitative data. At the stage of obtaining the quantitative data of the application, all the students (N= 50) who participated in the application process were included in the research. In the process of collecting qualitative data, semi-structured interviews were conducted with 23 of all students in the experimental group. Strength and movement achievement test prepared by the researcher, metacognitive awareness scale for children, motivation scale for science teaching, permanence test and semi-structured interview form were used as data collection tools in the research. Quantitative data were analyzed using Microsoft Excel spreadsheet program and SPSS statistical analysis program. In the analysis of quantitative data, descriptive statistical techniques, independent groups t-test, two-factor ANOVA test for Mixed Measures, Bonferroni Test were used and the significance level was accepted as .05. Content analysis method was used to analyze the qualitative data. The quantitative results obtained from the study showed that there was no significant difference between the pre-test achievement, awareness, attitude and behavior mean scores of the experimental and control groups. At the end of the study, it was found that the posttest mean scores obtained from all tests and scales showed a significant difference in favor of the experimental group. The results of the analysis of the qualitative data showed that the views of the students about the teaching process in which the application was carried out and the teaching method used in the course were combined at several points. The results revealed that the enriched learning environment is especially effective in science education and provides some advantages to the learning process. The answers given by the students to the questions both explained the reason for the quantitative results and gave detailed ideas about the teaching process and method. As a result, it has been seen that the enriched learning environment applied serves the purpose of the research and is effective in bringing the targeted acquisitions related to science teaching to the learners.