4.sınıf sosyal bilgiler dersinde dijital etkileşimli öğrenme ortamlarının akademik başarı ve motivasyona etkisi
The effect of digital interactive learning environments on academic success and motivation in 4th grade social studies lesson
- Tez No: 923101
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Araştırmanın amacı; dijital etkileşimli öğrenme ortamları ile öğretimin, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersi akademik başarılarına, öğrenmedeki kalıcılık düzeylerine, motivasyonlarına etkisini incelemek ve bu sürece ilişkin öğrenci görüşlerini almaktır. Araştırmada karma araştırma yönteminin iç içe geçmiş deseni kullanılmıştır. Uygulama ilkokul 4. sınıflarda yedi hafta boyunca yapılmıştır. Araştırmada yüz yüze öğrenme sürecinde dijital etkileşimli öğrenme ortamlarıyla zenginleştirilmiş sınıfta ders işlenmiştir. Dersler sınıf ortamında yedi hafta boyunca her hafta üç saat olmak üzere, deney grubunda etkileşimli öğretim ortamında, kontrol grubunda ise mevcut sınıf ortamında mevcut uygulanan ders programında belirtilen yöntemler ile işlenmiştir. Ders kapsamında uygulamalar“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanı üzerinde yapılmıştır. Web teknolojileri kullanılarak geliştirilen içerikler öğrenme kuramları çerçevesinde öğrenme ortamlarına entegre edilmiştir. Deneysel araştırma her iki grupta da araştırmacı tarafından 2023-2024 eğitim-öğretim yılı Sosyal Bilgiler dersinde uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarında bulunan öğrencilere etik çerçevede araştırmanın amacı ve süreciyle ilgili bilgilendirme yapıldıktan sonra o gün derste kullanılacak etkileşimli öğrenme ortamlarıyla ilgili bilgi verilmiştir. Araştırmacı, öğrencilerle örnek bir uygulama yaparak deneyim kazanmalarını sağlamıştır. Araştırmada, öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersine yönelik akademik başarılarını, öğrenme kalıcılıklarını ve motivasyonlarını belirleyebilmek için nicel veriler, görüşlerini değerlendirebilmek için ise nitel veriler kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin, Sosyal Bilgiler dersine yönelik motivasyonlarını ölçmek amacıyla“Sosyal Bilgiler Dersi Motivasyon Ölçeği”, Sosyal Bilgiler dersine yönelik akademik başarı düzeylerini ölçmek amacıyla hazırlanmış ve geçerlik ve güvenirlik analizleri araştırmacı tarafından yapılmış“Sosyal Bilgiler Başarı Testi”kullanılmıştır. Son olarak öğrencilerin görüşlerini değerlendirebilmek için hazırlanan görüşme sorularını içeren“Öğrenci Görüşme Formu”uygulanmıştır. Deneysel uygulama öncesinde gruplara Sosyal Bilgiler Başarı Testi, Sosyal Bilgiler Dersi Motivasyon Ölçeği öntest olarak uygulanmıştır. Deneysel uygulama sonrasındaysa aynı test ve ölçek sontest olarak uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin görüşlerini almak için yarı yapılanmış görüşme formu kullanılmıştır. Başarı testi 29 soru olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Geliştirilen başarı testinin ortalama güçlük derecesi .59 ve KR 20 katsayısı .93 olarak bulunmuştur. Nicel verilerin analizinde SPSS 22 paket programından yararlanırken nitel verilerin analizinde MAXQDA paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre dijital etkileşimli öğrenme ortamlarının mevcut öğrenme ortamlarına kıyasla akademik başarı, öğrenme kalıcılığı ve motivasyon üzerinde olumlu etki sağladığı tespit edilmiştir. Nitel sonuçlar dikkate alındığında dijital etkileşimli öğrenme ortamlarının eğlenceli olduğu, kalıcı öğrenmeyi desteklediği, ilgi çekici olduğu ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda dijital etkileşimli öğrenme ortamlarının diğer derslerde de kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the effect of teaching with digital interactive learning environments on the academic success, retention levels and motivation of primary school 4th grade students in Social Studies lesson and to obtain student opinions on this process. The method used in this research is the intertwined design of the mixed method. The application was carried out in primary school 4th grades for seven weeks. In the research, the lesson was taught in a class enriched with digital interactive learning environments during the face-to-face learning process. The lessons were taught in an interactive teaching environment in the experimental group, and in the control group, in the current classroom environment in the classroom environment for seven weeks, three hours every week, using the methods specified in the current applied course program. Applications were made on the learning area of“People, Places and Environments”within the scope of the course. The contents developed using web technologies were integrated into learning environments within the framework of learning theories. The experimental research was applied by the researcher in the Social Studies lesson's curriculum for 2023-2024 academic year in both groups. After the students in the experimental and control groups were informed about the purpose and process of the research within the ethical framework, they were informed about the interactive learning environments to be used in the course that day. The researcher provided student an experience by conducting a sample application with them. In the research, quantitative data were used to determine the students' academic success, learning permanence and motivation for the Social Studies course, and qualitative data were used to evaluate their opinions. Social Science lesson motivation scale was used to motivation of students in the experiment and control group towards the social lesson and social studies achievement test was used to measure academic success levels in social studies lesson, validity and reliability analyses of which were done by the researcher. Finally, the“Student Interview Form”containing the interview questions prepared to evaluate the students' opinions was applied. Before the experimental application, the Social Studies Achievement Test and the Social Studies Course Motivation Scale were applied to the groups as pretests. After the experimental application, the same test and scale were applied as posttests. A semi-structured interview form was used to obtain the students' opinions. The achievement test was developed by the researcher to consist of 29 questions. The average difficulty level of the developed achievement test was calculated to be. 59 and the KR 20 coefficient was calculated to be .93. While the SPSS 22 package program was used in the analysis of quantitative data, the MAXQDA program was used in the analysis of qualitative data. According to the quantitative results of the research, it was determined that digital interactive learning environments have a positive effect on academic success, learning permanence and motivation compared to current learning environments. When the qualitative results are taken into consideration, it was concluded that digital interactive learning environments are fun, support permanent learning, are interesting and facilitate learning. In this direction digital interactive learning environments are suggested to be used.