A study on corporate image perception of companies accepting cryptocurrency as a payment method
Kripto para birimini ödeme yöntemi olarak kabul eden şirketlerin kurumsal imaj algıları üzerine bir araştırma
- Tez No: 811657
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE SİNEM ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük hayatımıza daha önce alışkın olmadığımız birçok yenilik girmektedir. Teknolojinin alışkanlıklarımız üzerinde doğrudan etkili olduğu bu alanlardan biri de alışveriştir. Önceleri insanlar mağazaları gezip doğrudan alışveriş yapıp ödemelerini nakit parayla yaparken internetin hayatımıza girmesiyle kredi kartı kullanımı artmış ve insanlar üzerlerinde nakit para taşımayı gereksiz bulmuşlardır. İnsanlar arasında kredi kartı ile alışveriş yapmanın yaygınlaşmasıyla kredi kartı ile ödeme yapılan işletme sayısı artmış ve ödeme yapmak için kredi kartı kullanılamayan işletmeler olumsuz bir imaja sahip olmuşlardır. Aynı yıllarda e-ticaretinde yaygınlaşmaya başlamasıyla kredi kartı insanlar için kredi kartı kullanımı atık sıradan bir olay olarak görülmeye başlanmıştır. Kredi kartı kullanımının sağladığı birçok avantajın yanında bireysel kullanıcılar için yapılan her alışverişin bankalar tarafından bilinmesi gibi negatif bir yönü bulunmaktadır. Özellikle ödeme teknolojisi anlamında son yıllara damgasını vuran blok zincir (kripto) para ödeme yöntemi kullanıcı gizliliğinin sağlanması yönüyle öne çıkmıştır. Çoğu insan hesap hareketlerinin takip edilememesini cazip bir fikir olarak görsede kripto para ödeme yönteminin sağlamış olduğu gizliliğin suç örgütlerinin para hareketlerinin takip edilememesi için de oldukça kullanışlı olduğu kripto para karşıtlarının öne sürdüğü önemli bir iddiadır. Bu yüzden, kripto para ödeme yöntemini bazı kurumlar insanlar üzerinde yeniliğe açık bir kurum imajı oluşturmak için kabul ederken bazı kurumlarda taşımış oldukları endişelerden dolayı kabul etmemektedirler. Bu açıdan, kripto para ile ödeme kabul etmenin kurumsal imaj açısından etkisinin tartışmalı olduğu ifade edilebilir. Bundan dolayı, bu araştırma kapsamında, kripto para ödemelerini kabul etmenin kurumsal imaj üzerindeki etkisi araştırılacaktır. Bu kapsamda, kripto para ile ödeme kabul etmenin tüketicinin kurum imajına ilişkin algısını ne yönde etkilediği ölçmeyi amaçlayan bir ölçek geliştirilecektir. Ayrıca, katılımcıların finansal risk algısı ve yenilikçi düşünce biçimine sahip olma düzeyinin kripto para ile ödeme kabul eden kurumların imajına ilişkin algısına olan etkisi belirlenecektir. Bunun yanında, kripto parayı ödeme yöntemi olarak kabul etmenin bireylerin kurumsal imaj algısına olan etkisinin bazı demografik değişkenlere göre anlamlı fark gösterip göstermediği de belirlenecektir . Elde edilen sonuçlar çerçevesinde, kripto para ödeme yönteminin insanlar için önemi, insanların kripto para ödeme kabul etmeyi kurumlar için olumlu bir özellik olarak görüp görmedikleri, finansal risk algısı ve yenilikçi düşünme biçiminin kripto paranın ödeme yöntemi olarak benimsenmesinde etkili olup olmadığı belirlenecek ve bu doğrultuda bu konuda daha fazla çalışmak isteyen araştırmacılara ve kripto parayı ödeme yöntemi olarak düşünen kurumlara tavsiyelerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, many innovations that we were not used to before enter our daily lives. One of these areas where technology has a direct impact on our habits is shopping. While people used to visit the stores, shop directly and pay with cash, with the introduction of the internet, the use of credit cards has increased and people have found it unnecessary to carry cash on them. With the widespread use of shopping with credit cards among people, the number of businesses paying with credit cards has increased and businesses that cannot use credit cards to make payments have a negative image. In the same years, with the widespread use of credit cards in e-commerce, the use of credit cards began to be seen as a waste ordinary event for people. In addition to the many advantages of using a credit card, there is a negative aspect such that every purchase made for individual users is known by the banks. The blockchain (crypto) money payment method, which has left its mark in recent years, especially in terms of payment technology, has come to the fore in terms of ensuring user privacy. Although most people see not tracking account movements as an attractive idea, it is an important claim made by crypto currency opponents that the privacy provided by the crypto money payment method is also very useful for not following the money movements of criminal organizations. Therefore, while some corporations accept the crypto money payment method to create an innovative corporate image on people, some corporations do not accept them due to their concerns. In this respect, it can be stated that the effect of accepting payment with crypto money in terms of corporate image is controversial. Therefore, within the scope of this research, the effect of accepting cryptocurrency payments on corporate image will be investigated. In this context, a scale will be developed that aims to measure how accepting payments with crypto money affects the consumer's perception of corporate image. In addition, the effect of the participants' perception of financial risk and the level of innovative thinking on the image of corporations that accept payments with cryptocurrencies will be determined. In addition, it will be determined whether the effect of accepting crypto money as a payment method on individuals' perception of corporate image shows a significant difference according to some demographic variables. Within the framework of the results obtained, it will be determined whether the importance of crypto money payment method for people, whether people see accepting crypto money payment as a positive feature for corporations, and whether financial risk perception and innovative thinking are effective in adopting crypto money as a payment method. In this direction, recommendations will be made to researchers who want to work more on this issue and to institutions that consider crypto money as a payment method.