Fubini polinomlarını içeren Szász-Baskakov operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of Szász-Baskakov operators involving fubini polynomials
- Tez No: 941947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK SOFYALIOĞLU AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde Szász-Baskakov operatörlerinin Fubini polinomları yardımıyla bir genellemesi üzerine çalışılmıştır. İlk olarak giriş kısmında yaklaşım teorisinin tarihçesinden bahsedilmiştir. Bazı operatör ve farklı polinom tiplerine değinilmiştir. Ayrıca temel tanım ve teoremler verilmiştir. Szász operatörleri, Baskakov operatörleri ile bunların yaklaşım özellikleri ve Fubini polinomu içeren Szász operatörleri verilmiştir. Daha sonra Szász-Baskakov operatörlerinin Fubini polinomu tabanlı bir genellemesi elde edilmiş ve süreklilik modülü yardımıyla yaklaşım özellikleri verilmiştir. Asimptotik bir yaklaşım elde etmek amacıyla Voronovskaya-tip teoremden yararlanılmıştır. Ek olarak Szász-Baskakov operatörlerinin Fubini tabanlı bir genellemesinin seçilen bir fonksiyon için yaklaşım hızı tabloları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a generalization of Szász-Baskakov operators with the help of Fubini polynomials is studied. First, the history of approximation theory is mentioned in the introduction. Some operators and different types of polynomials are mentioned. Also basic definitions and theorems are given. Approximation properties with Szász operators, approximation properties with Baskakov operators and Szász operators of Fubini polynomial type are given. Then a generalization of Szász-Baskakov operators based on the Fubini polynomial is obtained and approximation properties are given with the help of the modulus of continuity. Voronovskaya type theorem is used to obtain an asymptotic approximation. In addition, approximation rate tables of a Fubini-based generalization of Szász-Baskakov operators with the help of a function are given.