Mülkiyet hakkı sınırlamalarından zorunlu geçit hakkı
Compulsory right of way as restrictions of property rights
  1. Tez No: 811683
  2. Yazar: GÖKSU DUYGU CANTEPE HAKYEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda zorunlu geçit hakkının kurulma amacını, kurulma yollarını, niteliğini, sona erme hallerini ve geçit bedelini açıklamaya çalıştık. Çalışmamız 5 ana bölümden oluşmakta olup, çalışmamızın birinci bölümünde geçit hakkının tarih boyunca kullanım biçimi ve tarihsel süreci incelenerek geçit hakkı ile benzerlik arz eden diğer hukuki müesseselerle karşılaştırması yapılmış ve genel olarak irtifak hakları açıklanmış ve irtifak haklarının hukuki niteliği incelenmiştir. İkinci bölümde ise zorunlu geçit hakkının tanımı yapılarak hukuki niteliği ve tarafların hak ve borçları açıklanmış ve yararlanan ve yükümlü taşınmazın bölünmesi haline ne olacağı incelenmiştir. Üçüncü bölümde geçit hakkının kurulması şartlarına ilişkin inceleme yapılarak geçit hakkının kurulma yolları açıklanmıştır. Nihayet çalışmamızın dördüncü bölümünde geçit hakkının sona erme halleri ile birlikte geçit bedelinin iadesi husuus incelenmiş ve son olarak uygulamada geçit hakkına ilk derece mahkemesi kararları ve yüksek mahkeme kararları ışığında değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study describes the purpose of establishing the compulsory right of way, the ways of establishment, its quality, the expiration and the costs. The study consists of five main parts: In the first section, the use of the right of way throughout history and the historical process are examined and compared with other legal muesses that have similarity with the right of way, and the rights of easement are generally explained. Moreover, the legal nature of easement rights are studied. In the second part, the definition of the compulsory right of way and the legal nature of the parties and the rights and debts of the litigants are explained. Moreover, the possible consequences of division of the obligatory immovable property are examined. In the third section, the ways of establishing the right of way are explained by examining the conditions for the establishment of the right of way. In the fourth part of our study, the issue of the return of the right of way costs, along with the expiration of the right of way, are examined. Lastly, the right of way is reviewed and addressed in the light of judgement of court of first instance and high court judgements.