René Guénon'un din fenomenolojisi bağlamında din, dinler ve dinlerarası ilişkilere bakışı
Rene Guenon's perspective on religion, religions, and interreligious relations in the context of religious phenomenology
  1. Tez No: 811705
  2. Yazar: MUHAMMET ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖREGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Gelenekselci ekolün kurucusu olarak kabul edilen René Guénon'un dinler ile ilgili görüşlerine yer verilmek istenmiştir. Ona göre dinler farklı coğrafyalarda ve kültürlerde ortaya çıkmış olsalar da hepsi insanların doğal olarak sahip olduğu ahlaki ve manevi değerlerin ifadesidir. Ona göre insanlık gerçek köklerine ancak spiritüel ve mistik bir yolculuk ile ulaşabilir. Guénon, bir dinin doğru anlaşılabilmesi için o dinin ezoterik boyutuna erişilmesi gerektiğini savunur. Aksi takdirde, sadece dinin yüzeysel bir anlayışı oluşur ve gerçek öğretileri anlamak mümkün olmaz. Ona göre, bütün dinlerin tam anlamıyla anlaşılabilmesi için ezoterik boyuta erişilmesi gerekir. Guénon, din felsefesi ve ezoterizm konuları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır ve bugün hala etkisini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to include René Guénon's views on religions, who is considered the founder of the Traditionalist school. According to him, religions are the expressions of the moral and spiritual values that people naturally possess, even though they originated in different geographies and cultures. In his opinion, humanity can only reach its true roots through a spiritual and mystical journey. Guénon argues that accessing the esoteric dimension of a religion is necessary to understand it correctly. Otherwise, only a superficial understanding of the religion is formed and it becomes impossible to comprehend its true teachings. According to him, accessing the esoteric dimension is necessary to fully understand all religions. Guénon is known for his studies on philosophy of religion and esotericism, and his influence still persists today.