Application of three different methods to several nonlinear partial differential equations modeling certain scientific phenomena
Belirli bilimsel olayları modelleyen birkaç doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denkleme üç farklı metodun uygulanması
- Tez No: 811718
- Danışmanlar: PROF. DR. TANFER TANRIVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin birinci bölümünde, gerekli olan temel ilkeler verilmiştir. İkinci bölümde, ayrıntılı olarak literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde, materyal ve yöntemler anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, iki model üç farklı yöntemle çözülerek sayısal olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, en önemlisi genişletilmiş rasyonel sinh-cosh metodu değiştirildi. Yeni versiyonu olan, değiştirilmiş genişletilmiş rasyonel sinh-cosh metodu diferansiyel denklemleri çözmek için gelecek için ümit vaat ettiğini düşünüyoruz. Son bölümde ise sonuç cümleleri yer almaktadır. Geliştirilmiş Bernoulli alt denklem fonksiyonu, değiştirilmiş genişletilmiş rasyonel sinh-cosh ve değiştirilmiş genişletilmiş tanh fonksiyon yöntemi kullanılarak ele alınan modeller için birçok yeni üstel, logaritmik, trigonometrik ve karmaşık fonksiyon çözümleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the fundamental principles that are required have been provided. In the second part, a literature review is conducted in detail. In the third part, the materials and methods are explained. In the fourth part, two models are solved with three different methods and are numerically analyzed. Additionally, and most importantly, the extended rational sinh-cosh method has been modified, we think that its new version, the modified extended rational sinh-cosh method, is promising for the future for solving differential equations. In the last part, concluding remarks are given. Several new exponential, logarithmic, trigonometric, and complex function solutions for considered models are obtained by applying the improved Bernoulli sub-equation function, the extended rational sinh-cosh and the modified extended tanh function methods.