Afyonkarahisar Serban Beldesi Ağzı
The Afyonkarahisar Sebran Town Dialect
  1. Tez No: 811732
  2. Yazar: SENA OKUTAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmamızda Afyonkarahisar ilinin Sinanpaşa ilçesine bağlı Serban beldesinin ağız özellikleri incelenmiştir. Çalışmamızdaki amacımız Serban beldesi ağzını ses ve şekil bilgisi özelliklerini belirleyerek Türkiye Türkçesi ağızlarındaki yerini tespit etmektir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır: Giriş, İnceleme, Metinler ve Sözlük. Giriş bölümünde Serban beldesinin; tarihi, adının verilişi, idari durumu, coğrafyası ve iklimi, eğitim durumu, ekonomik durumu ve kültürel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde beldeden derlenen metinler ses ve şekil bilgisi açısından incelenmiştir. Ses bilgisi kısmında belde ağzında tespit edilen sesler, ses uyumları ve ses değişimleri verilmiştir. Şekil bilgisi kısmında ise belde ağzında bulunan kelime yapım ekleri ve kelime türleri verilmiştir. Üçüncü bölümde Serban beldesinden derlenmiş otuz ayrı kişiye ait ses kayıtlarının çeviri yazıya geçirilmiş metinleri verilmiştir. Dördüncü bölüm sözlük bölümüdür. Derlenen metinler içerisinde yer alan beldeye ait kelimeler ve ölçünlü Türkiye Türkçesindeki anlamlarından farklı kullanıma sahip kelimeler anlamlarıyla birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the dialect features of Serban town of Sinanpaşa district of Afyonkarahisar province were analyzed. The aim of our study is to determine the phonological and morphological features of Serban town dialect and to detect its place in the dialects of Turkish in Turkey. The study consists of four main sections: Introduction, Analysis, Texts and Dictionary. In the introduction section, information about the history, naming, administrative status, geography and climate, educational status, economic status and cultural characteristics of Serban town is given. In the second part, the texts compiled from the town were analyzed in terms of phonology and morphology. In the phonology section, the sounds, sound harmonies and sound changes detected in the dialect of the town are given. In the morphology section, word construction affixes and word types in the dialect of the town are given. In the third section, the transcribed texts of the voice recordings of thirty different people compiled from the town of Serban are given. The fourth section is the dictionary section. The words that belong to the town in the compiled texts and the words that have different meanings from their meanings in standard Turkey Turkish are given together with their meanings.