Sultandağları (Afyonkarahisar) yöresi'nde yetişme ortamı özelliklerine göre karaçam ağaçlandırma sahalarının verimlilik modellemesi
Productivity modeling of black pine afforestation areas according to site factors in Sultan mountains (Afyonkarahisar) region
  1. Tez No: 983661
  2. Yazar: SERKAN ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVENÇ NEGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Afyonkarahisar ili sınırları içerisinde yer alan Sultandağı Yöresindeki karaçam (Pinus nigra) ağaçlandırma sahalarının verimliliği ile bazı iklim ve toprak özellikleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada toplam 36 örnek alanda veriler toplanmıştır. Örnek alanlarda bonitet, toprak ve iklim özellikleri belirlenmiştir. Ağaçlandırma sahalarının verimliliğini modellemek amacıyla insan baskısından uzak farklı yükseltilerdeki 36 örnek alan içerisinde tespit edilen plus Karaçam (Pinus nigra) ağaçları üzerinde yaş ve boy ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Her örnek alanda toprak çukuru açılarak ayrılan horizonlardan toprak örnekleri alınmıştır. Laboratuvarda toprak örneklerinin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca modelleme aşamasında toprak özelliklerinin yanında iklim değişkenleri de çalışma alanı ölçeğinde kaydedilmiştir. Karaçam ağaçlandırma sahalarının verimliliğinin modellenmesi aşamasında çoklu regresyon analizi ve regresyon ağacı yöntemi uygulanmıştır. Çoklu regresyon analizi sonucunda Bio12 ve 30-60 kil değişkenleri pozitif olarak Bio1 ve 0-30 kil değişkenleri ise negatif olarak modellemeye katkıda bulunan değişkenler olmuştur. Regresyon ağacı tekniği sonucunda ise oluşan ağaç modeli ise Bio1, Bio12 ve 0-30 Toz değişkenleri yapılandırmıştır. R2 değerleri itibariyle aşamalı çoklu regresyon analizi regresyon ağacı tekniğine göre daha açıklayıcı bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, Afyonkarahisar Sultandağları yöresi ağaçlandırma sahaları başta olmak üzere Türkiye ve Dünya ölçeğinde gerçekleştirilecek plantasyon çalışmaları, ekolojik araştırmalar ve koruma planlamalarına katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationships between the productivity of black pine (Pinus nigra) afforestation sites and certain climatic and soil properties in the Sultandağı region, located within the borders of Afyonkarahisar province. A total of 36 sample plots were established for data collection. Site productivity (site index), soil, and climatic characteristics were identified within these plots. To model the productivity of afforestation areas, age and height measurements were performed on selected plus black pine (Pinus nigra) trees located in 36 sample plots established at different elevations and isolated from human disturbances. In each sample plot, a soil pit was excavated, and soil samples were collected from the identified horizons. In the laboratory, several physical and chemical properties of the soil samples were determined. In addition to soil variables, climatic parameters were also recorded at the study area scale for use in the modeling phase. For modeling the productivity of black pine afforestation sites, multiple regression analysis and regression tree methods were applied. According to the multiple regression analysis results, the variables Bio12 and 30–60 cm clay content contributed positively to the model, whereas Bio1 and 0–30 cm clay content contributed negatively. Based on the regression tree technique, the resulting tree model was structured with the variables Bio1, Bio12, and 0–30 cm silt content. In terms of determination coefficients (R² values), stepwise multiple regression analysis was found to be more explanatory than the regression tree method. The results obtained from this study are expected to provide valuable contributions to plantation activities, ecological research, and conservation planning—both in the afforestation areas of the Sultandağı region of Afyonkarahisar and at the national and global scales.