Yerel yönetimlerde yapay zeka destekli memnuniyet analizi
- Tez No: 811762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yerel yönetim hizmet kalitesi, belediyeler, ilçeler ve diğer yerel yönetim organları gibi yerel yönetimler tarafından bileşenlerine veya sakinlerine sağlanan hizmetlerin performans ve etkinlik düzeyine atıfta bulunur. Bu hizmetler, kamu güvenliği, ulaşım, bayındırlık işleri, parklar ve rekreasyon, atık yönetimi, imar ve planlama ve daha fazlası gibi çok çeşitli alanları içerebilir. Yerel yönetim hizmetlerinin kalitesi, yerel halkın refahı ve memnuniyeti üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bölgede yaşayanlar için elverişli ve yaşanabilir bir çevre yaratmak için yüksek kaliteli yerel yönetim hizmetleri şarttır. Kamu güvenliğinin sağlanmasında, ekonomik kalkınmanın desteklenmesinde, altyapının iyileştirilmesinde, çevrenin korunmasında ve yerel bir toplulukta genel yaşam kalitesinin yükseltilmesinde hayati bir rol oynarlar. Yerel yönetimler, seçmenlerine karşı hesap verebilir ve şeffaf olurken, hizmetleri verimli, etkin ve adil bir şekilde sunmaktan sorumludur. Bu çalışmamızda, Avcılar belediyesi hakkında çeşitli konularda atılan sosyal medya verilerinden yararlanarak, duygu analizi yapılmıştır. Çalışmamızda hem sözlük tabanlı yöntem, hem makine öğrenmesi hemde hibrit yöntemler kullanılarak yapılan incelemede, hibrit yöntemin doğruluk oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local government service quality refers to the level of performance and effectiveness of services provided by local governments, such as municipalities, counties, and other local government bodies, to their constituents or residents. These services can include a wide variety of areas such as public safety, transportation, public works, parks and recreation, waste management, zoning and planning, and more. The quality of local government services has a significant impact on the well-being and satisfaction of local people. High quality local government services are essential to create a conducive and livable environment for the inhabitants. They play a vital role in ensuring public safety, promoting economic development, improving infrastructure, protecting the environment and improving the overall quality of life in a local community. Local governments are responsible for providing services efficiently, effectively and fairly while being accountable and transparent to their constituents. In this study, sentiment analysis was carried out by using social media data on various issues about Avcılar municipality. In our study, it was observed that the hybrid method decreased the accuracy rate in the examination made by using both dictionarybased method, machine learning and hybrid methods.