Adana Büyükşehir Belediyesinde akıllı şehir uygulamaları: Vatandaş katılımı dijitalleşme ve yapay zekâ destekli hizmet iyileştirmeleri
Smart city applications in Adana Metropolitan Municipality: Citizen participation digitalization and artificial intelligence-supperted service improvements
- Tez No: 1010963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Adana Büyükşehir Belediyesi'nde Akıllı Şehir Uygulamaları: Vatandaş Katılımı, Dijitalleşme ve Yapay Zekâ Destekli Hizmet İyileştirmeleri başlığı kapsamında, Büyükşehir belediyesi özelinde dijital dönüşümün kurumsal etkilerini ve bu süreçte vatandaş katılımı ile hizmet kalitesi üzerindeki etkilerini, teknolojik entegrasyon ve yapay zeka kullanımı; dijital vatandaş katılımı, son olarak ise sürdürülebilirlik ve toplumsal fayda eksenlerinde ampirik olarak incelmeyi hedeflemektedir. Veriye ve teknolojiye dayalı akıllı şehir uygulamaları ve dijitalleşme çabalarının, hizmet erişimini ve şeffaflığı arttırmasına karşın, hizmetlerden yararlanmada eşitlik ilkesini tehlikeye atan eşitsizliklere yol açıp açmadığı çalışmanın temel araştırma problematiğini oluşturmaktadır. Söz konusu incelemede nicel metot ve betimleyici analiz yöntemi kullanılarak, Adana Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde Google form aracılığı ile 2026 senesinin mart ayında yüz elli vatandaş ve kırk yönetici/personel ile yapılan anketler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Dijital hizmetlere yönelik memnuniyet ve şikâyet unsurları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, dijitalleşme ve yapay zekâ destekli uygulamaların kurumsal şeffaflık, hız ve maliyet optimizasyonu konularında yüksek düzeyde memnuniyet yarattığını; ancak teknolojiye erişim ve kullanım becerisi noktasında dezavantajlı olan grupların hizmetlerden yararlanırken yaşadığı zorlukların temel bir şikâyet ve iyileştirme alanı olarak öne çıktığını göstermiştir. Sonuç olarak hazırlanan bu tez, akıllı şehir stratejilerinin başarısı için yerel yönetimlerin yalnızca teknolojik alt yapıya değil, aynı zamanda etik veri yönetişimi ve sosyal adalet prensiplerine odaklanarak tüm kesimleri kapsayan bir hizmet modeli benimsemesi gerektiğini bilimsel verilerle ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study, titled“Smart City Applications in Adana Metropolitan Municipality: Citizen Participation, Digitalization, and AI-Supported Service Improvements,”aims to empirically examine, within the scope of the Metropolitan Municipality, the institutional effects of digital transformation and its impact on citizen participation and service quality in this process, through the axes of technological integration and the use of artificial intelligence; digital citizen participation; and finally sustainability and social benefit. Although data- and technology-driven smart city applications and digitalization efforts increase service accessibility and transparency, whether they lead to inequalities that jeopardize the principle of equality in benefiting from services constitutes the main research problem of the study. The examination was conducted using quantitative methods and descriptive analysis, through surveys carried out via Google Forms in Marc 2026 with one hundred and fifty citizens and forty administrators/personnel within the borders of Adana Metropolitan Municipality. Satisfaction and complaint factors regarding digital services were comparatively analyzed. The findings indicate that digitalization and AI-supported applications generate a high level of satisfaction in terms of institutional transparency, speed, and cost optimization; however, the difficulties experienced by disadvantaged groups in accessing and using technology while benefiting from services emerge as a primary area of complaint and improvement. Consequently, this thesis scientifically demonstrates that for the success of smart city strategies, local governments must adopt a service model that focuses not only on technological infrastructure but also on ethical data governance and social justice principles, encompassing all segments of society.