Mezopotamya dininde rahiplik
Priesthood in Mesopotamian religion
  1. Tez No: 811870
  2. Yazar: MEHMET EMİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ADAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, Mezopotamya kavramı, coğrafyası, tarih öncesi kültürleri, kaynakları ve kronolojisi gibi hazırlayıcı konular ele alındı. Bununla birlikte bu kısımda, Mezopotamya'da şehirlerin ortaya çıkışına, bu alanda yapılan yüksek lisan ile doktora tez çalışmalarına ve Mezopotamya uygarlığına değinildi. Temelde Sümerler, Akadlar, Asurlular ve Babillilerden oluşan bu uygarlık, kronolojik sıralama gözetilerek incelenmiştir. Bunun yanında III. Ur Hanedanlığı ve İsin-Larsa Dönemlerinden bahsedildi ve Amoriler, Aramiler ve Kaldeliler gibi topluluklara değinildi. Tezin birinci kısmında Mezopotamya Dininin genel bir tasviri yapıldı. Bu dinin kavramsal çerçevesi ve metodolojisi ortaya konulduktan sonra, Mezopotamya Dini tarihi ele alındı. Bölümün devam eden kısımlarında bu dinin tanrı inancı ve bu dinde öne çıkan tanrılar araştırıldı. Bununla birlikte bu dinde tapınaklar, ritüeller, evren anlayışı, ölüm sonrası yaşam inancı, ruhsal varlıklar, peygamber ve kutsal metinler konuları işlendi. Tezin ikinci bölümünde, Mezopotamya Dininde rahiplik konusu detaylı olarak ortaya konulmaya çalışıldı. Öncelikle bu konu ile ilgili bazı kavramlar açıklandıktan sonra, Mezopotamya'da rahipliğin tarihi ele alındı. Bunun ardından bu dinde rahip ve rahibeler ile onlar için kullanılan unvanlar incelendi. Bu bölümün ve tezin odak noktası olan rahiplerin işlevleri ve özellikleri konusu, ayrıntılı olarak ortaya konulmaya çalışıldı. Son olarak Mezopotamya tarihinde öne çıkan rahip ve rahibelere değinildi ve rahipler ile ilgili görsel 378 tasvirler analiz edildi. Burada mühürlerde görülen rahiplerin özellikleri ve tasvir biçimleri incelendi. Sonuçta, Mezopotamya Dininde rahiplik ile ilgili tespitler yapıldı ve çıkarımlarda bulunuldu. Bu uygarlığın şekillenmesinde kurumsallaşmış ve özenli bir şekilde yapılandırılmış olan rahip sınıfının dikkate değer bir etkisinin olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
The study consists of an introduction, two sections and a conclusion. In the introduction part, preparatory topics such as the concept of Mesopotamia, its geography, prehistoric cultures, sources and chronology were discussed. However, in this section, the emergence of cities in Mesopotamia, the postgraduate and doctoral thesis studies in this field and Mesopotamian civilizations were mentioned. These civilizations, mainly Sumerians, Akkadians, Assyrians, and Babylonians, were examined in chronological order. In addition, the III. Ur Dynasty and the Isin-Larsa Periods were mentioned concerning these civilizations. Besides these basic civilizations of Mesopotamia, communities such as Amorites, Arameans and Chaldeans were mentioned. In the first part of the thesis, a general description of the Mesopotamian Religion was made. After the conceptual framework and methodology of this religion were established, the religious history of Mesopotamia was discussed. In the following parts of the chapter, the belief in the god of this religion and the prominent gods in this religion has been investigated. However, in this religion, temples, rituals, understanding of the universe, belief in the afterlife, spiritual beings, prophets and sacred texts were discussed. In the second part of the thesis, the subject of the priesthood in the Mesopotamian Religion was tried to be detailed. First of all, after some concepts related to this subject were explained, the history of the priesthood in Mesopotamia was discussed. After that, the priests and nuns in this religion and the titles used for them were examined. The functions and characteristics of priests, which is the focus of this chapter and thesis, have been tried to be put forward in detail. Finally, prominent priests and nuns in the history of Mesopotamia were 380 mentioned and visual depictions of priests were analyzed. Here, the characteristics and depictions of the priests seen on the seals were examined. As a result, determinations were made about the priesthood in the Mesopotamian Religion and inferences were made. The institutionalized and carefully structured priestly class proved to have had a remarkable influence in shaping this civilization.