İslam devletleri mimari yapılarında kullanılan mukarnas ve geometrik süslemenin çağdaş seramik sanatına yansımaları
Architecture of Islamic states muqarnas used in their buildingsand contemporary of geometric ornament reflections on ceramic art
  1. Tez No: 811937
  2. Yazar: İLKER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL FAZIL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İslam devletleri mimari yapılarında kullanılan mukarnas ve geometrik süslemenin çağdaş seramik sanatına yansımaları‟ nı ele alan bu tez, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde İslam sanatında ele alınan geometrinin, mimari yapılarda taşıyıcı ve bezeme elemanı olarak kullanılan mukarnasın, farklı coğrafyalarda alçı, taş, seramik gibi farklı malzemelerle üretilen süslemenin, mimari yapılar üzerindeki yansımaları araştırılmıştır. Tezin ikinci bölümünde tez kapsamında ele alınan konu ile ilgili yapılmış olan özgün çağdaş plastik sanat eserleri araştırılmış ve incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise konu kapsamında yapılan araştırmalar ve incelemeler ışığında elde edilen bulgular sanatsal etkilenim ve kavramsal yoğrulmalar süreci çerçevesinde özgün tasarım eskizleri üretilmeye çalışılmıştır. Bu eskizlerden yola çıkarak sanat ilke ve elemanları doğrultusunda geliştirilen tasarımların üç boyutlu ve pano şeklinde seramik uygulamaları gerçekleştirilmiş, yapılan özgün çalışmaların malzeme, teknik, renk biçim ve kavramsal içerikleriyle ilgili açıklamaları yapılmıştır. Yapılan bu tez çalışmasının bu alanda yapılacak çalışmalara, ilham kaynağı olması, özgün bakış açısı kazandırabilecek yeni yaklaşımlara ve güncel çalışmalara kaynaklık etmesi düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which deals with the reflections of muqarnas and geometric ornaments used in the architectural structures of Islamic states on contemporary ceramic art, consists of three chapters and a conclusion. In the first part of the thesis, the reflections of the geometry discussed in Islamic art, the muqarnas used as a carrier and decoration element in architectural structures, the ornamentation produced with different materials such as plaster, stone and ceramics in different geographies on architectural structures were investigated. In the second part of the thesis, the original contemporary plastic artworks related to the subject discussed within the scope of the thesis were researched and examined. In the third part, original design sketches were tried to be produced within the framework of the artistic influence and conceptual kneading process with the findings obtained in the light of the researches and examinations carried out within the scope of the subject. Based on these sketches, three-dimensional and panel-shaped ceramic applications of the designs developed in line with the principles and elements of art were carried out, and explanations were made about the material, technique, color, form and conceptual content of the original works. It is thought that this thesis study will be a source of inspiration for the studies to be done in this field, new approaches that can provide an original perspective, and current studies.