Türkçeyi Suriye güvenli bölge'de yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma kaygı, tutum ve öz yeterliklerinin çeşitli değişkenlere göre belirlenmesi
Determination of writing anxiety, attitudes and self-efficacy of students learning Turkish as a foreign language in Syria safe zone according to various variables
  1. Tez No: 811952
  2. Yazar: İREM TAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DOĞAN KAHTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkçeyi Suriye Güvenli Bölge'de yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma kaygı, tutum ve öz yeterlik düzeylerini belirlemek; kaygı, tutum ve öz yeterliği çeşitli değişkenleri dikkate alarak incelemektir. Suriye Güvenli Bölge'de Türkçe öğretim faaliyeti gösteren Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezi bünyesinde öğrenim gören B1 kur düzeyindeki 179 Suriyeli öğrenci bu çalışmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ve korelasyonel desen kullanılmıştır. Çalışmada öğrencilerin kişisel özelliklerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışmanın nicel verileri farklı araştırmacılar tarafından geliştirilen ölçeklerden toplanmıştır. Öğrencilerin yazma becerisine ait tutumlarını belirlemek amacıyla“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Yazma Becerisi Tutum Ölçeği”, yazma becerisine yönelik kaygılarını tespit etmek amacıyla“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Yazma Kaygısı Ölçeği”ve öğrencilerin yazma becerisine ait öz yeterliklerini saptamak için“Yabancılar İçin Yazma Becerisi Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Türkçeyi Suriye Güvenli Bölge'de öğrenen öğrencilerin yazmaya yönelik öz yeterlikleri ve tutumlarının nispeten yüksek olduğu, yazma kaygılarının nispeten düşük olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin yazma öz yeterlikleriyle yazma kaygıları arasında orta düzeyde negatif yönde, yazma öz yeterlikleriyle yazma tutumları arasında orta düzeyde pozitif yönde, yazma tutumları ve kaygıları arasında ise orta düzeyde negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çeşitli değişkenler dikkate alındığında yazma kaygılarının cinsiyet, öğrenim durumu, meslek, Türkçe kitap okuma sıklığı, Türkçe yazı yazma sıklığı değişkenlerinde anlamlı bir farka rastlanmazken yaşın anlamlı bir ilişki oluşturduğu, bölge, ana dili değişkenlerinin anlamlı bir fark oluşturduğu belirlenmiştir. Yazma tutumlarının cinsiyet, bölge ve öğrenim durumu değişkenleri açısından fark oluşturmadığı ancak yaşın anlamlı bir ilişki oluşturduğu, ana dili, meslek, Türkçe kitap okuma sıklığı, Türkçe yazı yazma sıklığı arasında anlamlı bir fark oluşturduğu tespit edilmiştir. Yazma öz yeterliklerinin ise belirlenen cinsiyet, bölge, yaş, ana dili, öğrenim durumu, meslek, kitap okuma sıklığı değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık ve ilişki oluşturmadığı sonucuna ulaşılırken yazı yazma sıklığı değişkeninin yazma öz yeterliği üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; To determine the writing anxiety, attitude and self-efficacy levels of students learning Turkish as a foreign language in the Syria Safe Zone; is to examine anxiety, attitude and self-efficacy by considering various variables. The study group of this study consists of 179 Syrian students at B1 level, studying at the Yunus Emre Institute Turkish Cultural Center, which operates in the Syrian Safe Zone. Within the scope of the study, relational survey model and correlational design, which are quantitative research methods, were used. In the study, Personal Information Form was used to determine the personal characteristics of the students. The quantitative data of the study were collected from scales developed by different researchers.“Writing Skills Attitude Scale in Teaching Turkish as a Foreign Language”in order to determine students' attitudes towards writing skills,“Writing Anxiety Scale in Teaching Turkish as a Foreign Language”in order to determine their concerns about writing skills, and“Writing Skills for Foreigners”in order to determine students' self-efficacy in writing skills. Self-Efficacy Scale" was used. As a result of the research, it was determined that the students who learned Turkish in the Syria Safe Zone had relatively high self-efficacy and attitudes towards writing, and their writing anxiety was relatively low. There was a moderately negative relationship between students' writing self-efficacy and writing anxiety, a moderately positive relationship between their writing self-efficacy and writing attitudes, and a moderately negative relationship between their writing attitudes and anxieties. Considering various variables, it was determined that while there was no significant difference in the variables of gender, education level, occupation, frequency of reading Turkish books, and frequency of writing in Turkish, age created a significant relationship, and region and mother tongue variables created a significant difference. It was determined that writing attitudes did not make a difference in terms of gender, region and educational status variables, but age created a significant relationship, and there was a significant difference between mother tongue, occupation, frequency of reading Turkish books, and frequency of writing in Turkish. While it was concluded that writing self-efficacy did not create a significant difference or relationship in terms of gender, region, age, mother tongue, educational status, occupation, and frequency of reading books, it was concluded that the variable of writing frequency created a significant difference on writing self-efficacy.