Çocuklarda kemoterapi sırasında figürlü serum ambalajı kullanmanın anksiyete, emosyonel durum ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of using figured serum packaging on anxiety, emotional state and physiological parameters during chemotherapy in children
  1. Tez No: 811962
  2. Yazar: KÜBRA KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, kemoterapi sırasında figürlü serum ambalajı kullanmanın çocuğun anksiyetesi, emosyonel ve fizyolojik parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarım tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Şubat-Ağustos 2022 tarihleri arasında İstanbul'daki bir şehir hastanesinin çocuk hematoloji-onkoloji servislerinde yatan 4-10 yaş arası çocuklar, örneklemini ise kemoterapi tedavisinin 1. ve 2. küründe olan, kanser dışında kronik hastalığı ve zihinsel/nörolojik engeli olmayan 70 çocuk (Figürlü serum ambalajı uygulama grubu/deney=35; Kontrol grubu=35) oluşturdu. Deney grubundaki çocuklarda kemoterapi paketinin üzerine Kemocan/Kemosu olarak adlandırılan Figürlü Serum Ambalajı uygulandı ve çocuk ile tanıştırılarak tedavi süresince kendisine eşlik edeceği söylendi. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çocuklarda Emosyonel Göstergeler Ölçeği (ÇEGÖ)”,“Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇAS-D)”ve“Uygulama Formu”kullanıldı. Çocukların ve ebeveynlerinin tanıtıcı özellikleri, çocukların kemoterapi öncesinde, sırasında 5. ve 30. dakikada, sonrasında vücut ısısı ve oksijen satürasyonu değerleri gruplar arası karşılaştırıldığında benzer olduğu saptandı (p>0,05). Kemoterapi öncesinde, sırasında 5. ve 30. dakikada ve sonrasında kalp atım hızı (KAH) değerleri deney grubunda daha düşük (p0,05), 30.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a randomized controlled experimental design type to determine the effect of using figured serum packaging during chemotherapy on the anxiety, emotional and physiological parameters of the child. The population of the study consisted of children between the ages of 4 and 10 years who were hospitalized in the pediatric hematology-oncology services of a city hospital in Istanbul between February and August 2022, and the sample of 70 children who were in the 1st and 2nd course of chemotherapy treatment and who did not have chronic diseases and mental/neurological disabilities other than cancer (Figured serum packaging experimental group=35; Control group=35), The children in the experimental group were treated with a Figured Serum Package called Kemocan / Kemosu on the chemotherapy package and were introduced to the child and told that he would accompany him throughout the treatment. In the collection of the data,“Introductory Information Form”,“Children's Emotional Manifestation Scale (CEMS)”,“ Children's State Anxiety (CSA)”, and“Application Form”were used. The identifying characteristics of the children and their parents were found to be similar before, during, 5th and 30th minutes before, during, and after chemotherapy, when the body temperature and oxygen saturation values were compared between the groups (p>0.05).