Larinks tümörlerinde agnostik belirteçler ile PTEN ve p53'ün prognostik önemi
Prognostic Importance of Agnostic Markers, PTEN and p53 in Laryngeal Tumors
  1. Tez No: 812000
  2. Yazar: AYÇA TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE AKTAŞ, PROF. DR. SÜLEN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Patoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Larinks skuamoz hücreli karsinomu kötü sağkalım ve prognozla seyredebilen bir malignitedir. Çalışmamızda immun kontrol noktası belirteçleri, NTRK, PTEN ve p53'ün klinikopatolojik parametreler ve sağkalımla ilişkisinin incelenmesini amaçladık. 140 opere larinks karsinomu kesitlerine p53, PTEN, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, PD-L1, PD-1, CTLA-4 ve NTRK antikorları ile immunohistokimya uygulandı. Mikrosatellit belirteçlerde kayıp saptanan olgularda PCR ile mikrosatellit instabilite değerlendirildi. Tüm sonuçlar yaş, cinsiyet, klinikopatolojik parametreler ve sağkalım verileriyle karşılaştırıldı. cBioPortal veri tabanından larinks karsinomlarının moleküler özellikleri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Laryngeal squamous cell carcinoma is a malignancy that can progress with poor survival and prognosis. In our study, we aimed to examine the relationship between immune checkpoint markers, NTRK, PTEN and p53 with clinicopathological parameters and survival. Immunohistochemistry was applied to 140 operated laryngeal carcinoma sections with p53, PTEN, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, PD-L1, PD-1, CTLA-4 and NTRK antibodies. Microsatellite instability was evaluated with PCR in cases where microsatellite markers were lost. All results were compared with age, gender, clinicopathological parameters and survival data. Molecular features of laryngeal carcinomas were analyzed from the cBioPortal database.