10-12 yaş grubu çocuklara uygulanan futbol beceri antrenmanın motor beceri gelişimlerinin üzerine etkisinin incelenmesi
10-12 investigation of age groups of children football skills of training effect of motor skill development
  1. Tez No: 552785
  2. Yazar: BURAK ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN İRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, 10-12 yaş grubu çocuklara uygulanan sekiz haftalık futbol beceri antrenmanın, çocukların motor beceri gelişimlerinin üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya; Niğde ilinde faaliyet gösteren Onbir Ateş futbol okulunda futbol oynayan 10-12 yaş arası futbolcuların içerisinden, 2 yıl futbol eğitim almış erkek futbolculardan seçilmiş toplam 30 denek katılmıştır. Çalışmaya katılan 30 kişilik denek grubuna haftada 3 gün olmak üzere 8 haftalık futbolda beceri antrenman programı uygulanmıştır. Çocukların motor beceri performans gelişimleri Körperkoordination-Test-für-Kinder (KTK)'in revize edilmiş versiyonu ile beden kitle indeksleri (BKİ) [kg/boy2] formülü ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS programına girildikten sonra normallik testleri yapılarak, katılımcıların kendi içlerinde ön test ve son test sonuçları arasındaki farklığı belirlemek için Wilcoxon işaretli sıralar testi, katılımcıların beden kitle indeksi ile motor beceri performansı arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için korelasyon analiz testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of eight-week football skill training on motor skills development of children aged 10-12. A total of 30 subjects selected from male footballers who have been trained for 2 years among 10-12 year old footballers who played football in Onbir Ateş football school in Niğde province participated in the study. The skill group of 30 subjects participated in the study and 8 days of football skill training program was applied 3 days a week. The motor performance of children was determined by the revised version of Körperkoordination-Test-für-Kinder (KTK) and body mass index (BMI) [kg / height2] formula. After entering the data into the SPSS program, normality tests were performed and Wilcoxon test was used to determine the differences between the pre-test and post-test results of the participants and correlation analysis test was used to determine the relationships between the participants' body mass index and motor skill performance.