Uluslararası fonların Türkiye'de yaşayan sığınmacılara katkısı
Contribution of international funds to the refugees living in Türkiye
  1. Tez No: 812019
  2. Yazar: YASEMİN DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Uluslararası göç kavramının giderek düzensiz ve kitlesel göç ile anılır hale gelmesi, Türkiye gibi elverişli lokasyona sahip ülkelere büyük bir sığınmacı akını yaşatmaktadır. Özellikle Suriye ve Afganistan'da meydana gelen siyasi olaylar sebebi ile Türkiye'de yer alan sığınmacı nüfusu yönetilmesi zor bir seviyeye yükselmiştir. Sığınmacıların gereksinimleri arasında yer alan koruma, eğitim, sağlık, istihdam ve toplumsal uyum süreçlerine yanıt verebilir olmak adına Türkiye, kendi öz finansal kaynaklarının yanında uluslararası fon mekanizmalarından da faydalanmaktadır. Bu çalışmanın temel araştırma sorusu, uluslararası fon kaynakları ve finansman mekanizmaların Türkiye'de yaşayan sığınmacılara hangi alanlarda ne gibi katkıları olduğu üzerine kurgulanmıştır. Bu kapsamda, Türkiye'deki sığınmacılara yönelik fon sağlayan önde gelen uluslararası fon programları ve fon sağlayan kurumlar incelenmiştir. Sığınmacıların temel sorun ve ihtiyaç alanlarına cevap verebilmek adına ilgili fonların hangi ulusal ve yerel ölçekli faydalanıcılar aracılığı ile aktarıldığı üzerinde durulmuştur. Sığınmacıların temel insani ihtiyaçlarına erişim, sosyoekonomik gelişim, korunma ve uyum faaliyetlerine ilişkin karşı karşıya oldukları sorunlara yönelik hızlı ve etkin çözüm geliştirmek adına hayata geçirilen projeler incelenmiştir. Türkiye'nin aktif olarak istifade ettiği uluslararası fon programları aracılığı ile sığınmacılara ağırlıklı olarak hangi temalarda destek sağlandığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de yaşayan sığınmacıların eğitim, sağlık, istihdam, sosyal uyum gibi öne çıkan alanlardaki ihtiyaçlarına uluslararası fonlar ile hayata geçirilen projelerin temas etmesinin yeri ve önemi hususunda Türkiye özelinde akademik bir çalışma bulunmamaktadır. İlgili çalışma bu kapsamda literatüre katkı sağlamakta ve Türkiye'deki sığınmacıların ev sahibi topluluklara uyum süreçleri ve sosyoekonomik ihtiyaçlarının giderilmesinde uluslararası fonların öne çıkan rollerine ilişkin bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that the concept of international migration has become increasingly associated with irregular and mass migration has led to a large influx of refugees to countries with favorable locations such as Turkey. Especially due to the political events that took place in Syria and Afghanistan, the refugee population in Turkey has risen to a difficult level to manage. In order to be able to respond to the protection, education, health and social cohesion processes that are among the needs of asylum seekers, Turkey benefits from international funding mechanisms as well as its own financial resources. The main research question of this study is based on the contributions of international funding sources and financing mechanisms to asylum seekers living in Turkey. In this context, leading international funding programs and international institutions providing funds for refugees in Turkey were examined. In order to respond to the basic problems and needs of the refugees, it has been emphasized through which national and local beneficiaries the relevant funds are transferred. The projects implemented in order to develop fast and effective solutions to the problems faced by asylum seekers regarding access to basic human needs, their socio-economic development, protection and adaptation activities were examined. It has been tried to determine which themes are mainly supported by asylum seekers through international fund programs that Turkey actively benefits from. There is no academic study specific to Turkey regarding the place and importance of the projects implemented with international funds to meet the needs of refugees living in Turkey in prominent areas such as education, health, employment and social cohesion. The study contributes to the literature in this context and presents a perspective on the prominent roles of international funds in the adaptation processes of asylum seekers in Turkey to their host communities and meeting their socioeconomic needs.