Premenopozal ve postmenopozal duktal karsinoma in situ hastalarında klinikopatolojik ve tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinicopathological and treatment outcomes in premenopausal and postmenopausal ductal carcinoma in situ patients
  1. Tez No: 916197
  2. Yazar: ALİ ÖZGÜRCAN ÖCALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARLEN SÜLEYMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve insidansı gün geçtikçe artmaktadır. Meme kanseri öncü lezyonlarından olan duktal karsinoma in situ (DKIS) insidansı da meme kanseri taramalarının yaygınlaşmasıyla birlikte gün geçtikçe artmaktadır. Çalışmamızda; DKIS lezyonu bulunan hastalarımızın; menopoz durumlarına göre tanı, tedavi ve takip süreçlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda T.C.S.B. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Araştırma Uygulama Merkezi'nde Ocak 2009 – Ağustos 2024 tarihleri arasında; genel cerrahi ve cerrahi onkoloji kliniklerinde opere edilen ve DKIS tanısı almış olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Bu kayıtlardan 110 hasta, dahil edilme kriterlerine göre seçildi. Gerekli klinik veriler, bilgisayar veri tabanı ve hasta dosyalarından elde edildi. Bulgular: Hastalarımızın %78,2'sinin asemptomatikti. En sık semptom %16,4 ile ele gelen kitleydi. %77.3 meme koruyucu cerrahi (MKC), %22.7 hastaya basit mastektomi uygulandı. Premenopozal grupta %93.5 oranında MKC tercih edilirken; basit mastektomi yapılan hastaların %88'i postmenopozaldı. Negatif cerrahi sınıra olan mesafe ortalama 3.5 mm idi. Sentinel lenf nodu biyopsisi yapılan 21 hastanın hiçbirinde lenf nodu metastazı izlenmedi. %77.3 hasta hormonoterapi aldı, bu hastaların %48.2'sinin tedavisinde tamoksifen kullanıldı. Lokal rekürrens açısından USC/VNPI (University of Southern California/Van-Nuys Prognostic Index) değerleri karşılaştırıldı. Ortalama USC/VNPI skoru 8 (orta risk) olarak izlendi. Premenopozal grupta bu skor 8 olarak görülürken, postmenopozal grupta 6 olarak izlendi. Postmenopozal grup düşük riskli olarak bulunurken, 11 hastamızda nüks izlendi, USC/VNPI değeri anlamlı olarak yüksekti. Tartışma ve Sonuç: DKIS hastaları çoğunlukla asemptomatik olarak başvurmakta ve meme kanseri taramaları bu noktada çok önemlidir. Premenopozal hastalarda MKC daha sık tercih edilmelidir, rekürrens açısından negatif cerrahi sınır sağlanmalıdır. Rekürrens için USC/VNPI klinik pratikte kullanılmalıdır. Menopoz durumu tanı anından itibaren DKIS hastalarının tedavi ve takibinde en önemli bilgilerden birisidir. Çünkü cerrahi prosedürden verilecek hormonoterapi ajanına kadar her basamakta etkilidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Breast cancer is the most common cancer in women, with rising incidence. Ductal Carcinoma in Situ (DCIS), a precursor lesion, is also increasing due to widespread screening. This study compares the diagnosis, treatment, and follow-up of DCIS patients by menopausal status. Materials and Methods: Our study retrospectively analyzed DCIS patients who underwent surgery in the General Surgery and Surgical Oncology Clinics at Ankara Health Research and Application Center from January 2009 to August 2024. A total of 110 patients were selected based on inclusion criteria, with clinical data retrieved from digital records and patient files. Results: In our study, 78.2% of patients were asymptomatic, with a palpable mass as the most common symptom (16.4%). Breast-conserving surgery (BCS) was performed in 77.3%, mostly in premenopausal patients (93.5%), while 88% of mastectomies were in postmenopausal patients. The average negative surgical margin was 3.5 mm. None of the 21 sentinel lymph node biopsies showed metastasis. Hormone therapy was given to 77.3%, with tamoxifen used in 48.2%. The average USC/VNPI score was 8 (moderate risk), higher in premenopausal (8) than postmenopausal (6) patients. Recurrence occurred in 11 cases, all with higher USC/VNPI scores. Discussion and Conclusion: DCIS patients are often asymptomatic, emphasizing the importance of breast cancer screening. BCS should be prioritized in premenopausal patients with ensured negative margins to minimize recurrence risk. The USC/VNPI is valuable for recurrence assessment. Menopausal status is critical in guiding treatment and follow-up, influencing surgical choices and hormone therapy decisions.