Kadın ve aile ilmihalleri
Women and family catechisms
  1. Tez No: 812154
  2. Yazar: AYŞEGÜL BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde Müslüman bireylerin başucu kitabı niteliğinde olan, inanç, ibadet ve ahlak alanlarında ve hemen herkesin günlük hayatta karşılaşılması muhtemel meselelere yönelik bilgileri içeren ilmihal çalışmalarını bazı hususlara dikkat çekerek incelemeye çalıştık. İki bölümden oluşan çalışmanın, birinci bölümünde ilmihal kavramını açıklayarak bu çalışmaların bilgi kaynaklarından bahsettik. Sonrasında ilmihal çalışmalarının çeşitlerine yer verip bu çalışmaları hacimlerine ve konularına göre ayırarak inceledik. İlgili bölümdeki ilmihal çeşitlerinin içeriği ile ilgili öz cümleler ile bilgiler verdik. Bir kaçı çalışmada da incelenen, cumhuriyet öncesi ve sonrasında yazılmış olan kadın ve aile ilmihallerini tespit ederek yazılma nedenleri üzerine durduk. Bu bölümde, yazarların bu çalışmaları inşa ederken görüşleri de dikkate alınmıştır. Ayrıca günümüz şartları ve müminlerin ihtiyaçları da göz önüne alınarak çalışmaların yazılış nedenlerini incelemeye çalıştık. İkinci bölümde ise tezimizde incelemiş olduğumuz eserlerde yer alan temel konuların içeriklerine yer verdik. İlmihallerde konuların nasıl işlendiği, görüş farklılıkları, kullanılan kaynaklar, şekil ve üslupları, eserlerin hacimleri gibi birçok açıdan karşılaştırmalarda bulunduk. Son olarak kadın ve aile ilmihallerine yönelik yapılan değerlendirme ve tenkitlere değindik. Bu kısımda tezimizde ismen belirtmiş olduğumuz ilmihal çalışmalarından yola çıkarak kendi bulgularımıza ve tekliflerimize de dikkat çektik.
Özet (Çeviri)
We focused on the reasons for writing catechisms, especially women's and family catechisms, by identifying women and family catechisms written before and after the republic, some of which were examined in studies. In this section, the views of the authors while constructing these studies were also taken into account. In addition, we tried to examine the reasons for writing the studies, taking into account today's conditions and the needs of believers. In the second part, we examined and tried to explain certain topics, which are the main topics that we have determined within the women and family catechisms. In the studies we have identified, we have examined a basic topic that we have chosen. We explained a selected topic by taking the study as an example and stated the remarkable points. While trying to explain the subject, we tried to evaluate the catechism study with its differences and distinctive features. Within the catechism studies that deal with the knowledge that every Muslim should know and to be able to continue his life in accordance with the religious principles, we studied the content of the women and family catechisms and tried to explain the sections we determined from the existing headings. At the same time, we aimed to determine their perspectives and approaches by examining the catechism studies written in this field. In order to determine the relevant catechism studies in the study, the libraries of theology faculties, public libraries and publishing houses were examined. In our study, we mainly benefited from the catechism studies written after the republic. Among these catechism studies, we identified the works written on women and the family by examining the publishing houses. Some of the catechism studies that we have benefited from have been obtained from the internet, and the source from which they were taken is stated in the relevant places.