Meme lezyonlarında doppler ultrasonografi bulgularının meme mr ve patoloji sonuçları ile korelasyonu
- Tez No: 812175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERHAT AYGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Bu çalışmada meme lezyonlarının RDUS spektral pencere değerleri bulunarak bunların patoloji ve MRMG kontrastlanma eğrileri ile ilişkileri değerlendirildi. Amacımız malign benign lezyonlar için RI ve PI değerlerinin cut-off sınırlarını belirlemek ve bu değerlerin MRMG kontrastlanma paternleri ile ilişkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada 2012 - 2014 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği'ne herhangi bir meme şikayeti ile gelen ve RDUS'de vaskülarizasyon gösteren toplam 164 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: 164 hastanın 217 lezyonu değerlendirildi.106 lezyonun patolojisi mevcuttu. Bunların 82 tanesi benign 24 tanesi ise maligndi. En sık benign patoloji fibroadenom, en sık malign patoloji intraduktal karsinom'du.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and Aim: In this study, RDUS spectral window values of breast lesions were found and their relations with pathology and MRMG enhancement curves were evaluated. Our aim is to determine the cut-off limits of RI and PI values for malignant benign lesions and to determine whether these values are related to MRMG enhancement patterns. Material and Methods: In this study, a total of 164 patients who presented to Konya Training and Research Hospital Radiology Clinic between 2012 and 2014 with any breast complaint and showed vascularization in CDUS were evaluated prospectively. Results: 217 lesions of 164 patients were evaluated. 106 lesions had pathology. Of these, 82 were benign and 24 were malignant. The most common benign pathology was fibroadenoma, the most common malignant pathology was intraductal carcinoma.