Kültür endüstrisi ve kozmetik tüketimi: Üniversitede okuyan kız öğrenciler üzerine bir alan araştırması
Culture industry and cosmetic consumption: A field study on female university students
  1. Tez No: 812216
  2. Yazar: ŞERİFE NUR BEŞPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GAZİOĞLU TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin kozmetik ürün tüketimleri üzerindeki sınıfsal ve kültürel etkiye odaklanarak, sınıf, kültür endüstrisi ve tüketim arasındaki ilişkiyi anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada özellikle kültür endüstrisinin reklam gibi mekanizmalarla sosyal sınıfların tüketim tercihlerini nasıl şekillendirdiği incelenmekte; gençlerin sınıfsal aidiyet, kültür endüstrisi ve tüketim olguları arasındaki ilişkiyi nasıl deneyimlediklerini, söz konusu ilişkinin, öğrencilerin, algı, tutum ve davranışlarına nasıl yansıdığını anlamak amaçlanmaktadır. Bu amaçla çalışma, farklı sınıfsal arka planlara sahip üniversiteli kız öğrencilerin kozmetik tüketimine yönelik tutum ve yaklaşımlarına odaklanmaktadır. Nitel bir saha araştırmasına dayanan bu çalışmada, Kayseri'de bulunan farklı üniversitelerde öğrenim gören otuz üç kız öğrenciyle derinlemesine mülakat yapılmış, mülakat içerikleri tematik kodlama yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak çalışma, sınıfsal aidiyet, kültür endüstrisi ve tüketim olguları arasındaki karmaşık ve çok boyutlu ilişkiyi, üniversiteli kız öğrencilerin kozmetik tüketimine yaklaşımları üzerinden ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the relationship between class, culture industry, and consumption by focusing on the class-based and cultural influence on university students' cosmetic product consumption. The study particularly examines how the culture industry, through mechanisms like advertising, shapes the consumption preferences of social classes, and aims to understand how young people experience the relationship between class affiliation, the culture industry, and consumption phenomena, and how this relationship is reflected in students' perceptions, attitudes, and behaviors. To this end, the study focuses on the attitudes and approaches towards cosmetic consumption of female university students from different class backgrounds. Based on a qualitative field study, in-depth interviews were conducted with thirty three female students studying at different universities in Kayseri, and the interview contents were analyzed using the thematic coding method. In conclusion, the study reveals the complex and multidimensional relationship between class affiliation, the culture industry, and consumption phenomena through the approach of female university students to cosmetic consumption.