Ankara şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniği'ne başvuran hastaların geleneksel ve tamamlayıcı tıp tutumları ve sağlıklı yaşam farkındalıkları aarasındaki ilişki
The relationship between traditional and complementary medicine attitudes and HEALTHY living awareness of patients applying to Ankara City Hospital Family Medicine outpatient clinic
- Tez No: 812217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu sebeple Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp tutum ve sağlıklı yaşam farkındalığı arasındaki ilişkiyi araştırmak istedik ve hekimlerin dikkatini primer koruma sağlamak amaçlı birinci basamak sağlık hizmetlerinde hastaların Sağlıklı Yaşam Farkındalığı'nı arttırmaya çekmek istedik ve hastaların Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp konusunda bilinçlendirilmesine çekmeye çalıştık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne Ocak 2023 sonu ile Mart 2023 başı tarihleri arasında gelen 18 yaş üstü gönüllü hastaların katılımıyla yapılan 376 kişilik kesitsel tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Çalışmanın anketi sosyodemografik özelliklerin sorulduğu anket, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Farkındalığı Ölçeği sorularının olduğu 39 sorudan oluşmaktadır. Analizlerde SPSS 23.0 paket programı kullanıldı. İki ayrı grupta numerik veriler Student t testi ve Man Whitney U testi, ikiden fazla grupta numerik veriler One-Way ANOVA ve Kruskal Wallis Testi ile analiz edildi. Numerik verilerin korelasyonuna Pearson korelasyon testi ile bakıldı. P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The use of Traditional and Complementary Medicine has become quite widespread in recent years. For this reason, we wanted to investigate the relationship between Traditional and Complementary Medicine attitudes and healthy life awareness and we wanted to draw the attention of physicians to increase the Healthy Life Awareness of patients in primary health care services to provide primary protection and we tried to raise awareness of patients about Traditional and Complementary Medicine. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional descriptive survey study of 376 people with the participation of volunteer patients over the age of 18 who came to Ankara City Hospital Family Medicine Polyclinics between the end of January 2023 and the beginning of March 2023. The questionnaire of the study consists of 39 questions including a questionnaire asking about sociodemographic characteristics, Traditional and Complementary Medicine Attitude Scale and Healthy Living Awareness Scale. SPSS 23.0 package program was used in the analysis. Numerical data in two separate groups were analyzed by Student t test and Man Whitney U test, numerical data in more than two groups were analyzed by One-Way ANOVA and Kruskal Wallis Test. The correlation of numerical data was analyzed by Pearson correlation test. P significance value was accepted as