Posta sanatı ve 1970 sonrası sergileme yöntemleri
Mail art and methods of exhibition after 1970
- Tez No: 812256
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEVAT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezin amacı Posta Sanatı ve 1970 sonrası sergileme yöntemlerini incelemek ve bu sergileme yöntemlerini posta sanatının düşünce tarzı doğrultusunda farklı mekânlarda tasarlayarak kurulumunu sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda posta sanatı tarihi, posta sanatının ortaya çıkmasında etkili sanat akımları ve 1970'ten sonra posta sanatının sergileme yöntemleri araştırılmıştır. Posta sanatının etkileyici ve ilgi çekici unsurlarını vurgulayarak, sergileme ve kurulum süreçlerinde posta sanatının özgürlükçü ve dışavurumcu doğasını yansıtan farklı iç mekân, dış mekân ve sanal mekânlarda sergilemeler yapılmıştır. Böylece, izleyiciye ilginç bir deneyim sunmak ve posta sanatının potansiyelini genişletmek amaçlanmıştır. Bu tezde, nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması yeğlenmiştir. Evren olarak oluşturulan“Emailart2022 Uluslararası Posta Sanatı Çevrimiçi Sergisi”kapsamında yirmi iki ülke örneklem ise sergiye katılan 232 katılımcıdır. Nitel araştırmada veri toplama tekniği olarak katılımcı gözlemci ve doküman belge incelemesi yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemi ile betimsel çözümleme yapılmıştır. Betimsel çözümleme yöntemi ile alanyazın taraması, veriler, internet kaynakları, kitaplar, dergiler, broşür ve kataloglar ve üniversitelerin internet bağlantılı ve fiziki kütüphanelerinden yararlanılmıştır. Ayrıca araştırmacı, katılımcı gözlemci olarak süreçte yer almıştır. Uygulama kısmında, bir dijital posta sanatı sergisi düzenlenmiştir. Bu serginin verileri internet ortamında oluşturulan bir sanal galeride ve çeşitli iç ve dış mekânlarda kullanılarak sergilemelere gidilmiş ve sergileme yöntemlerine örnekler oluşturulmuştur. Sonuç kısmında posta sanatından 1970 sonrası sergileme yöntemleri üzerinde durulmuştur. Yapılan posta sanatı sergisi sonucunda alternatif sergileme yöntemleriyle çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze Mail art and exhibition methods after 1970 and to design and install these exhibition methods in different spaces in line with the way of thinking of mail art. For this purpose, the history of mail art, the art movements effective in the emergence of it and the exhibition methods after 1970 have been investigated. By emphasizing the impressive and interesting elements of mail art, exhibitions were made in different indoor, outdoor and virtual spaces reflecting the libertarian and expressionist nature of mail art in the exhibition and installation processes. Thus, it is aimed to offer an interesting experience to the audience and to expand the potential of mail art. In this thesis, action research, one of the qualitative research designs, was preferred. Within the scope of the“Emailart2022 International Mail Art Online Exhibition”, twenty-two countries are population, whereas 232 participants who attend the exhibition are the sample. As data collection techniques in qualitative research, participant observer and document review were used. Descriptive analysis was used with qualitative research method. With the descriptive analysis method, literature review, data, internet resources, books, journals, brochures and catalogues, and internet-connected and physical libraries of universities were benefited. In addition, the researcher took part in the process as a participant observer. In the implementation part, a digital mail art exhibition was organized. The data of this exhibition were used in a virtual gallery created on the internet and in various indoor and outdoor spaces, and different examples of exhibition methods were created. In the conclusion part, mail art exhibition methods after 1970 are emphasized. As a result of this mail art exhibition, solutions were presented with alternative exhibition methods.