2,6-dimetilfenol gideriminde elektrokimyasal arıtımın uygulanabilirliği
Applicability of electrochemical treatment for removal of 2,6-dimethylphenol
  1. Tez No: 812305
  2. Yazar: İREM DURUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Birçok nedenden dolayı ortaya çıkan su kirliliği canlı yaşamını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenlerin arasında fenol ve türevleri de yer almaktadır. Fenoller benzen veya benzenoid halkasına doğrudan bağlanmış hidroksil grubu bulunduran organik bileşiklerdir. Birçok endüstri alanında kullanılan fenoller teması halinde çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadırlar. Fenoller toksik aynı zamanda kanserojen bileşiklerdir. Fenollerin çeşitli arıtım yöntemleri ile sucul ortamdan giderimi mümkündür. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte elektrokimyasal yöntemler ile fenolün giderimi hakkında farklı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada fenolün bir türevi olan 2,6-Dimetilfenol içeren sentetik atıksuyun elektrokimyasal yöntemlerle arıtımı incelenmiştir. Elektrokimyasal arıtım prosesinde giderim verimini etkileyen parametreler olan elektrot cinsi, pH, elektrolit türü ve miktarı, akım şiddeti, işletme süresi ve elektrotlar arası mesafe üzerine deneyler gerçekleştirilmiş ve optimum koşullar belirlemiştir. Buna göre paslanmaz çelik (Ss) anot ve katotun kullanılması, elektrotlar arası mesafenin 1cm olması, ortam pH'sının 8, akım şiddetinin 2 A, destek elektrolit konsantrasyonunun 0,5 g/L NaCl ve 210 dakikalık işletme süresinin sonunda %67 giderim verimi elde edilmiştir. 777,9 mg/L 2,6-Dimetilfenol içeren gerçek endüstriyel atıksuda yapılan çalışmada ise optimum koşullar altında %57 arıtım verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water pollution, which occurs for many reasons, directly affects the living life. Among these reasons are phenol and its derivatives. Phenols are organic compounds containing hydroxyl group directly attached to the benzene or benzenoid ring. Phenols, which are used in many industrial areas, cause very serious health problems in contact. Phenols are toxic as well as carcinogenic compounds. It is possible to remove phenols from the aquatic environment by various treatment methods. With the advancement of technology, different studies have been carried out on the removal of phenol by electrochemical methods. In this study, the electrochemical treatment of synthetic wastewater containing 2,6-Dimethylphenol, a derivative of phenol, was investigated. Experiments on electrode type, pH, electrolyte type and amount, current intensity, operating time, and distance between electrodes which were the parameters that affect the removal efficiency in the electrochemical treatment process were carried out and optimum conditions were determined. Accordingly, the use of stainless steel (Ss) as anode and cathode, the distance between the electrodes1 cm, the pH of the environment of 8, the current intensity of 2 A, the concentration of the supporting electrolyte 0.5 g/L NaCl and at the end of the 210 min. operating time 67% removal efficiency has been done. In the study carried out in real industrial wastewater containing 777,9 mg/L 2,6-Dimethylphenol, 57% treatment efficiency was obtained under optimum conditions.