Steroid-olmayan antiinflamatuvar ilaç grubunda yer alan etofenamat'ın kurşun kalem elektrot kullanılarak elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve miktar tayini
Investigation and quantification of electrochemical characteristics of etofanamate, a non-steroidal antiinflammatory drug, using pencil graphite electrodes
  1. Tez No: 812306
  2. Yazar: AYSEL YURDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Steroid-olmayan antiinflamatuvar ilaç grubunda yer alan Etofenamat etken maddesinin PBS (pH: 3.0) ortamında kurşun kalem elektrot kullanılarak dönüşümlü ve kare dalga yöntemleri ile elektrokimyasal özellikleri bu tez kapsamında araştırıldı. Etofenamat etken maddeli ilacın dönüşümlü voltametri ile alınan ölçümlerinde Ia (13.330 μA ve 0.471 V) akım ve gerilimde tersinir, IIa (26.880 μA ve 1.023 V) akım ve gerilimde tersinmez bir pik verdiği gözlemlendi. Daha sonra karakterize edilen cihaz parametreleriyle PBS (pH: 3.0) ortamında 0.034 μM ile 0.306 μM arasında doğrusal bir çalışma aralığı vermekte olup LOD değeri 0.0011 μM (0.406 μg L-1) olarak hesaplandı. Elde edilen sonuçlardan kurşun kalem elektrot üzerinde geliştirilen voltametrik tekniğin iyi bir analitik doğrusallık ve duyarlılığa sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The electrochemical characteristics of Etofenamate active ingredient, a member of non-steroidal anti-inflammatory drug Group, were investigated as part of this thesis study with differential pulse and square-wave methods in a PBS (pH: 3.0) medium using pencil graphite electrodes. In the differential pulse voltammetry measurements for the drug containing the etofenamate active ingredient, a reversible peak was observed in Ia (13.330 μA and 0.471 V) current and voltage and an irreversible peak was observed in IIa (26.880 μA and 1.023 V) current and voltage. Then, with the characterized device parameters, a linear working range between 0.034 μM and 0.306 μM was obtained in the PBS (pH: 3.0) medium and LOD value was calculated as 0.0011 μM (0.406 μg L-1). It can be concluded from the results that the voltammetric technique developed using pencil graphite electrodes has good analytical linearity and sensitivity.