Afyonkarahisar cami ve tekke mûsikîsi
Afyonkarahisar mosque and dervish lodge music
- Tez No: 812331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türk Din Mûsikîsi, cami ve tekke mûsikîsi olmak üzere iki ana başlık altında ele alınmaktadır. Çeşitli mûsikî formlarını kapsayan cami ve tekke mûsikîsi, icrâ, yer ve zamanına göre farklılıklar göstermektedir.“Afyonkarahisar Cami ve Tekke Mûsikîsi”başlıklı bu çalışmada, Afyonkarahisar ilinde yaşatılan dînî mûsikî icrâları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Afyonkarahisar ilinin tarihi, kültürel ve dînî özelliklerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde cami ve tekke mûsikîsine ait formlar kısaca açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Afyonkarahisar'da yaşatılmakta olan dînî mûsikî icrâ ve şekillerinden bahsedilmiştir. Çalışmada veri elde etmek amacıyla ulaşılabilen kaynaklar (yazılı kaynaklar, görsel ve işitsel materyal, vb.) taranarak gerekli veriler toplanmaya çalışılmıştır. Alan araştırması yapılarak, konu ile ilgili kaynak kişilerle yüz yüze görüşülmüş, ilgili çalışmalar kayıt altına alınmıştır. Çalışmanın alana katkı sağlayacağı ve konu üzerinde yapılacak yeni çalışmalara destek olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish Religious Music is discussed under two main headings as Mosque and Dervish Lodge Music. Mosque and Dervish Lodge Music, which includes various musical forms, differs according to the place and time of its application. In this study, titled“Afyonkarahisar Mosque and Dervish Lodge Music”, religious music practices in Afyonkarahisar province have strived to be revealed. The study consists of three parts. In the first part of this study, the historical, cultural, and religious features of Afyonkarahisar province are mentioned. In the second part, the forms belonging to the mosque and dervish lodge music are briefly explained. As for the third part, the religious music practices and performance styles that are kept alive in Afyonkarahisar are mentioned. In order to obtain data for this study, the necessary data was scanned and collected within the available sources (written sources, visual and auditory material, etc.). A field study was carried out, face-to-face interviews were made with people related to the subject, also the relevant studies were recorded. It is anticipated that this study will contribute to the field and support new studies on the subject.