Suriyeli kadınların toplumsal uyum süreçleri: Muğla ili örneği
Social cohesion processes of Syrian women: Case of Muğla
  1. Tez No: 812343
  2. Yazar: MERVE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BIÇKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaş 6,5 milyona yakın kişinin Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak gibi ülkeler başta olmak üzere farklı bölgelere göç etmesine neden olmuştur. Türkiye, Suriye'de yaşanan iç karışıklıklardan en fazla etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. İç savaşın başlamasından bugüne kadar yaklaşık 3,336.185 milyon Suriyeli Türkiye'ye sığınmıştır. Bu çalışma, Muğla'daki geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli kadınların toplumsal uyum süreçlerini anlamayı amaçlamaktadır. Toplumsal uyum, göçmenlerin hem bir birey olarak hem de bir grup olarak toplumun bir parçası olarak kabul edilmesidir. Toplumsal uyum, birbiri ile ilişkili hukuki, ekonomik ve sosyokültürel olmak üzere üç boyutu olan çok yönlü bir süreçtir. Hukuki uyum, sığınmacıların ev sahibi ülkede, kamu ve özel hizmetlere toplumun geri kalan nüfusu gibi eşit ve ayrımcı olmayan bir temelde erişmesidir. Ekonomik uyum, göçmenin kendisi ve ailesi için bulunduğu toplumun yaşam standartlarına uygun bir şekilde geçimini sürdürmesidir. Sosyokültürel uyum ise göçmenlerin ev sahibi ülkede ayrımcılık korkusu duymadan yaşamasıdır. Bu anlamda çalışma, geçici koruma altında olan Suriyeli kadınların, toplumsal uyum sürecini değişik boyutlarıyla ele almaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan araştırmada, Muğla'nın Yatağan, Menteşe, Ortaca, Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde yaşayan geçici koruma kapsamında bulunan 33 Suriyeli kadın ile yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan bir görüşme formu aracılığıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan nitel veriler doğrultusunda, sığınmacı kadınların toplumsal uyum süreçleri, göç süreci, hukuksal uyum, ekonomik uyum, sosyokültürel uyum ve gelecek beklentisine yönelik deneyimleri üzerinden beş ana temada ve çeşitli alt kategorilerde analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli kadınların toplumsal uyum süreçleri boyunca kamusal hizmetlere erişim, istihdam ve sosyokültürel alanlarda sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Sığınmacı kadınların toplumsal uyum konusunda istekli oldukları görülmüştür. Bununla birlikte göç yönetimindeki geçicilik yaklaşımının yarattığı belirsizlikler ve yerel toplum, kamu ve özel kurumlar ile sığınmacılar arasında gerçekleşen toplumsal ve kültürel ilişkinin çoğunlukla zorlu koşullarda gerçekleştiği anlaşılmıştır. Sığınmacı kadınların farklı boyutlarda maruz kaldıkları dışlanma deneyimleri çerçevesinde toplumsal uyumlarının yeterli düzeyde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Syrian civil war which started in 2011 has forced nearly 6.5 million people to migrate in different destinations like Turkey, Lebanon, Jordan and Iraq. It is clear that Turkey is one of the most affected side among all by this turmoil. Since the beginning of the civil war, approximately 3.336.185 million Syrians enter Turkey as an asylum seeker. This study aims to determine social cohesion of Syrian women under temporary protection in Mugla Province. Social cohesion defines the acceptance of immigrants as a member of society. This acceptance emerges both individual and group level. Social cohesion is a multidimensional proses having legal, economic and socio-cultural perspective which are strongly engaged. When Legal cohesion realizes, asylum seekers can reach the public and private services in the host country on an equal and non-discriminatory basis like the rest of the population. When Economic cohesion realizes, asylum seekers and his/her family have the same standards of life with the other members of host society. When sociocultural cohesion realizes, asylum seekers live in host countries without any fear of discrimination. In the light of the explanations, this qualitative research comprehends the adaptation of Syrian women under temporary protection, through various dimension. Semi-structured questions were conducted during the interview of 33 Syrian women living in Yatağan, Menteşe, Ortaca, Fethiye and Seydikemer districts of Muğla. Data were analyzed under five main themes of social cohesion processes; migration process, legal cohesion, economic cohesion, socio-cultural cohesion and future expectation of asylum-seeker women. According to the results, under temporary protection Syrian women experienced various problems in reaching public service, employment, and sociocultural topics during social cohesion processes. Nevertheless, the result also shows that Syrian women are strongly disposed for adaptation. However, it is understood that the cultural integration actualized in difficult circumstances because of the temporality approach in migration management and the inconsistencies between local community, public and private institutions and asylum seekers. As a result, by investigating the exclusion experienced by asylum-seeking women we can conclude that their cohesion in Muğla destination is insufficient.