Risk toplumunda pandemi: Covıd-19 örneği
A pandemic in the risk society: The example of Covid-19
  1. Tez No: 812388
  2. Yazar: ÖZLEM ÖNER TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Risk Toplumu, günümüzde, insanların karşı karşıya kaldığı risklerin çokluğunu ifade eden bir tanımlamaya karşılık gelmektedir. Özellikle modern dönemle birlikte hızla ilerleyen bilimsel ve teknolojik gelişmeler beraberinde öngöremedikleri ve kontrol altına alamadıkları bir çok riskin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu öngörülememezlik ve kontrol altına alınamama durumu, toplumda ve bireyde belirsizlik, kaygı ve korku durumu şeklinde açığa çıkmaktadır. Bunun yanı sıra modern dönemle birlikte aklın ve bilimsel bilginin bir güç kaynağı haline gelmesi modern öznenin herhangi bir belirsizliğe yer açmayacak şekilde doğa üzerinde her türlü hakimiyeti kuracağını düşünmesi, öznenin içinde bulunduğu risklerin temel kaynağı olmuştur. Bu bağlamda araştırmada Alman Sosyolog Ulrich Beck'in Risk Toplumu kavramından hareketle yakın dönemde dünya çapında bütün insanlığı etkisi altına alan COVID-19 pandemisini analiz etmeye çalışmaktır. Dolayısıyla çalışmamız Ulrich Beck'in risk kavramı, Pandemi ve Covid-19 kavramları üzerinden okunacaktır. Bununla bağlantılı olarak sosyolojide mevcut literatürün önemi açısından ayrıca Anthony Giddens'ın risk kavramı ile ilgili bakış açısı da karşılaştırmalı olarak değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Risk Society corresponds to a definition that expresses the multiplicity of risks that people face today. Especially with the modern period, rapidly advancing scientific and technological developments have led to the emergence of many risks that they could not foresee and control. This unpredictability and uncontrollability manifests itself in the form of uncertainty, anxiety and fear in society and in the individual. In addition, the fact that the mind and scientific knowledge have become a source of power with the modern period, and the modern subject's thinking that he will establish all kinds of dominance over nature without leaving any room for uncertainty, has been the main source of the risks that the subject is in. In this context, the study aims to analyze the COVID-19 pandemic, which has recently affected all humanity around the world, based on the German Sociologist Ulrich Beck's concept of Risk Society. Therefore, our study will be read through Ulrich Beck's concept of risk, Pandemic and Covid-19 concepts. In connection with this, Anthony Giddens' perspective on the concept of risk has also been comparatively evaluated in terms of the importance of the existing literature in sociology.