Ankara'da iki üçüncü basamak hastanenin acil servisinden verilen beyaz kodların karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative examination of the white codes given from the emergency department of TWO third stage hospitals in Ankara
  1. Tez No: 812428
  2. Yazar: MEHMET YAVUZ DANIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN OĞUZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Ankara'da yer alan iki üçüncü basamak hastanenin acil servisinden verilen beyaz kodların karşılaştırmalı incelenerek aralarındaki anlamlı farkların ortaya konması ve bu farklara yol açabilecek nedenlerin tartışılmasını amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda 01.01.2021-31.12.2022 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi (AŞH) ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi (AEAH) Acil Tıp Kliniklerinden verilen beyaz kod verilerini karşılaştırdık. Literatürde yer alan ulaşabildiğimiz çalışmaları inceledik ve verileri, şiddete maruz kalan sağlık personelinin cinsiyeti, mesleği, şiddetin yaşandığı çalışma saati, şiddete neden olan kişi ve şiddet türüne göre sınıflandırdık. Erişkin acil servis dışında verilen beyaz kodları dikkate almadık. Çalışmamız gözlemsel, retrospektif ve kesitsel türde bir araştırmadır. Söz konusu veriler resmi yazışma süreci sonrasında çalışan hakları biriminden temin edildi. Örneklem büyüklüğünü oluşturan toplam 204 beyaz kod verisi mevcuttu. Araştırma analizi için verilerin gruplandırılmasını Windows tabanlı Microsoft 365 Excel kullanarak yaptık, istatistiksel analizi için IBM SPSS versiyon 26 kullandık. BULGULAR: Verilerin istatistik analizi sonucu iki hastane arasında şiddete maruz kalan cinsiyet, yaşanan şiddetin türü ve şiddete neden olan kişi açısından anlamlı farklar bulduk. AŞH'de şiddete daha fazla maruz kalan cinsiyet kadındı, en sık şiddet uygulayan kişi hasta yakınlarıydı ve yaşanan şiddet türü ise sözel şiddetti. AEAH'de ise şiddete en sık maruz kalan erkek cinsiyete sahip sağlık personelleri iken, en sık şiddet uygulayıcısı hastanın kendisiydi, ayrıca fiziksel içerikli şiddet vakaları orantısal olarak daha fazla raporlandı. SONUÇ: Konumları nedeniyle sosyokültürel ortamı farklı olan iki hastanenin, acil servislerinde yaşanan şiddet olayları arasında anlamlı farklar vardır. Sağlık sektöründe yaşanan şiddetin, halk sağlığını etkileyebilecek bir sorun olduğunu ve multidisipliner bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, we aimed to compare the white codes given from the emergency services of two tertiary hospitals in Ankara, to reveal the significant differences between them and to discuss the reasons that may lead to these differences. MATERIALS AND METHODS: In our study, we compared the white code data given from Ankara Bilkent City Hospital and Ankara Training and Research Hospital Emergency departments between 01.01.2021 and 31.12.2022. We did not consider the white codes given outside the adult emergency department. We examined the studies that we could reach in the literature and we classified the data according to the gender, occupation, working hours of the violence, the person who caused the violence and the type of violence. Our study is an observational, retrospective, cross-sectional study. The data was obtained from the employee rights unit. For research analysis, we grouped the data using Windows-based Microsoft 365 Excel, for statistical analysis we used IBM SPSS version 26. RESULTS: As a result of the statistical analysis of the data, we found significant differences between the two hospitals in terms of the gender exposed to violence, the type of violence experienced and the person who caused the violence. The gender that was exposed to violence more in AŞH was women, the most frequent perpetrators were the relatives of the patients, and the type of violence experienced was verbal violence. In the Hospital, male health workers were the most frequently exposed to violence, while the most frequent perpetrator was the patient himself, and cases of physical violence were reported proportionally more. CONCLUSION: There are significant differences between the incidents of violence in the emergency departments of the two hospitals, which have different socio-cultural environments due to their location. We believe that violence in the health sector is a problem that can affect public health and should be resolved with a multidisciplinary approach.