Sürdürülebilir mimari tasarım açısından eğitim yapıları ve Montessori yöntemi
Educational buildings in terms of sustainable architectural design and the Montessori method
  1. Tez No: 837512
  2. Yazar: NİSA KARAKILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN CEVRİYE BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yeryüzünde çevre yıkımı ve doğal kaynakların yitirilmesi çevreyi etkilediği gibi, insan yaşamını ve bununla bağlantılı yapıları da etkilemektedir. Bireyin ve insanlığın varoluşu tehlikededir. Bugün erozyon, küresel salgınlar ve orman yitimleri olduğu açıklıkla ortadadır. İnsanoğlunun kullandığı yaşam mekânlarının (özellikle de eğitim yapılarının), mekânlarının iklime, kültüre ve doğaya duyarlı olması gerekliliği görülmektedir. Sürdürülebilir mimari ile eğitim yapılarının nasıl yapılması gerektiğini vurgulamak ve ortaya koymak üzere bu çalışma yapılmıştır. Bu mekânların sınırlarının doğayla ne kadar bütünleştiği düşünülerek tartışılmıştır. Sürdürülebilir tasarım ilkelerini kullanarak çocuklar ve gençler için eğitim yapılarında yapı örnekleriyle araştırılmıştır. Temiz hava, düşük kirletici malzemelerin kullanımı, sıcak su olarak yaşam rahatlığı (konfor) sunan, manzara ile ilişkili, akustik koşulları sağlayan eğitim yapıları üzerinde durulmuştur. Çevreyi keşfetme olanağı sunan, iyi içme suyu elde edilen, spor ve sosyal olanakları olan, bireysel güvenliğe dayalı eğitim yapısının nasıl tasarlanacağının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada günümüz küresel salgını nedeniyle, eğitim yapılarında mimari tasarımın ve yaşam koşullarının nasıl değiştiğinden söz edilmiştir. Küresel salgınların insan ve çevre ilişkisindeki yanlışlardan doğduğu ve bu yanlışların nasıl düzeltilmesi gerektiği araştırılmıştır. Salgında açık mekân kullanımına doğan gereksinim ve salgının ortaya çıkışının insanın doğaya verdiği zararlarla ilgisi, yeryüzünde sürdürülebilirlik konusuna gereğinden az önem verildiğiyle bağlantısını ortaya koymaktadır. Salgının ortaya çıkışının, sürdürülebilirliğe önem verilmemesi ile de ilgili olduğu bağlamı nedeniyle konu üzerinde önemle durulmuştur. Sürdürülebilirliğin boyutları ve mimarlıkta ve eğitim yapılarının tasarımında sürdürülebilirlik konusunda neler yapılabileceği incelenmiş ve örneklerle irdelenmiştir. Eğitim yapıları örnekleri, tasarım ve sürdürülebilirlik, iklim, doğa ve kültür, eğitim yapılarında tasarım ve salgına yönelik önlemler açısından değerlendirilmiştir. Sürdürülebilir biçimde tasarlanmış eğitim yapıları, örneklerle irdelenmiştir. Montessori Eğitim Yöntemi ve yine bu yöntem ile tasarlanmış eğitim yapılarında bulunan çocukların öğrenmesinin ve sürdürülebilirlikle ilgili bilinç kazanmasının daha kolay olacağı vurgulanmıştır. Bu bağlamda küresel salgınlarda, sürdürülebilir özellikte mimari tasarımların, salgınların olumsuz etkisini azaltabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The environmental destruction and loss of natural resources on the earth are affecting the human life and related structures as well as they affect the environment. The existence of the individual and humanity is in danger. Today, it is clear that the erosion, global epidemics and forest loss exist. It is seen that the living areas (especially for the educational buildings) used by humanity today should be sensitive to climate, culture and nature. This study has been carried out to emphasize and reveal how the educational buildings should be built with a sustainable architectural design. These areas have been discussed by taking into consideration of their extents in integration with nature. The use of daylight in educational buildings for children and young people with sustainable design principles has been investigated with the building examples. Educational buildings that offer clean air, use of low-polluting materials, comfort as hot water, and acoustic conditions associated with the landscape are emphasized. It is aimed to investigate how to design an educational structure that is sensitive to individual security, which provides a source of learning, good drinking water, sports and social opportunities. In this study, it is mentioned how the architectural design and living conditions in educational buildings have changed due to the current global epidemic. It has been researched that global epidemics arise from mistakes in the relationship between human and environment and how these mistakes should be corrected. In the earth, it is given less importance to the subject of sustainability, this is indicated with arising requirement for open air spaces in the pandemic period and the damage in nature made by human caused the appearance of pandemic. The issue has been emphasized due to the fact that the epidemic is related to sustainability. It is researched the aspects of sustainability and what could be done in the subject of sustainability for the design of educational buildings and the educational buildings are evaluated with examples. The examples of educational buildings are evaluated in the aspects of design and sustainability, the climate, nature and culture, the design of educational buildings and the precaution for epidemics. It is also important to raise awareness on this subject for children and young people, who are one of the keystones of sustainable architecture. The educational buildings and areas where they spend most of their time, are effective in the formation of this consciousness. The educational buildings' and areas' examples which designed in a sustainable manner, are examined in this study. It has been emphasized that the Montessori Education Method and the educational areas that are designed with this method would be easier for children to learn and to gain awareness about sustainability. In this context, it has been evaluated that sustainable architectural designs can reduce the negative effects of epidemics in global epidemics.