Çevresel etki değerlendirmesi (Siyasal, ekonomik ve teknik bir araç olarak) (2 cilt)
Environmental impact assessment (As a political, economic and technical instrument)
- Tez No: 81247
 - Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 700
Özet
295 ÖZET Bu tez çalışmasının kapsamında siyasal, ekonomik ve teknik bir araç olarak incelenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), iki ayrı açıdan yaklaşılarak ele alınmıştır. Bunlar; ÇED'nin, (1) kuramsal anlamda belirlenen özelliklerinin neler olduğu ve (2) gerçek yaşamda nasıl uygulandığıdır. Tezin birinci bölümünde, bu iki yaklaşıma uygun olarak, ÇED'nin tarihçesi incelenerek, (1) bilimsel ve uygulama alanlarındaki gelişmeler ile geliştirilen kuramsal özelliklerine dayalı olarak evrensel anlamda kabul edilen kurallar, (2) uluslararası kuruluşların ve diğer ülkelerin bu konudaki deneyimlerine dayanarak aldıklan kararlarda ve uygulamalarında kaydettikleri gelişmeler ve (3) ülkemizde ÇED'nin kurallarının oluşturulmasında esas alınan yaklaşım ve bu kuralların nasıl uygulandığı, kalkınma planlan, tüzel düzenlemeler ve yönetsel yapıdaki gelişmeler açısından irdelenmiştir. Bütün bu incelemelere ve irdelemelere dayanılarak, (4) ÇED'nin siyasal, ekonomik ve teknik bir araç olarak kuramsal anlamda nasıl olması gerektiği hakkındaki öneriler, tezin en son bölümünde geliştirilecek olan gerçek yaşama ilişkin somut“öneriler”de esas alınmak üzere, bu bölümün kapsamında geliştirilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, (1) ülkemizde ÇED ile ilgilenen veya ilgilenmeleri beklenen kuruluşların ve kişilerin bu konuda edindikleri deneyimleri ile ilgili bilgi almak ve (2) bu kuruluşların ve kişilerin, ÇED'nin ülkemizde bugünkü uygulanma durumu hakkındaki değerlendirmelerini ve nasıl uygulanması gerektiği hakkındaki önerilerini öğrenmek amaçlarıyla gerçekleştirilen anket çalışması ile elde edilen bilgiler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, ikinci bölümde incelenen anket yanıtlarından elde edilen tüm bilgiler birarada irdelenerek, ülkemizde (1) ÇED uygulamalarında kullanılan bilimsel yöntemlerin ve tekniklerin yeterlilik durumu, (2) ÇED sürecine katılımın nasıl olması gerektiği, (3) ÇED Yönetmeliği ile öngörülen süreç ile ilgili görüşlerin, eleştirilerin ve önerilerin neler olduğu ve (4) bu yönetmeliğin dışında kalan, ancak, ÇED uygulamaları için iyileştirilmelerine gerek duyulan diğer koşulların durumu hakkında genel değerlendirme yapılmıştır. Bu bölümde, aynca, (5) ülkemizdeki ÇED uygulamalanndan basına yansıyan bazı olaylar incelenip, halkın, sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin, yatırımcıların, yerel yöneticilerin ve siyasetçilerin konuya olan yaklaşımlan ve eylemleri de değerlendirilmiştir. Bölüm IVde, (1) tezin önceki bölümlerinde gerçekleştirilen incelemelere ve değerlendirmelere dayanılarak elde edilen“sonuçlar”belirlenmiştir. Daha sonra, bu“sonuçlar”dan hareketle, (2) tezin hazırlanmasının ana amacı olan“öneriler”geliştirilmiştir. Bu en son bölümdeki“öneriler”in kapsamında, önce, ülkemizde kalkınma ile çevrenin bağdaşık kılınması yönünde çevre yönetiminde ÇED ile ilişkili olan ileriye yönelik hedefler ve bu hedeflere ulaşmak için gerçek yaşamda izlenebilecek iki alternatif yol belirlenmiştir. Bu hedeflere ulaşma yönünde bu iki alternatif yol dikkate alınarak geliştirilen diğer“öneriler”de ise, tezin birinci bölümünde kuramsal anlamda önerilen en ileri düzeylerdeki ÇED uygulamalarına ülkemizde de geçilebilmesi için yapılması gereken işlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, önce, tezin önceki bölümlerindeki çalışmalarla saptanan ülkemiz koşullardan hareketle, ÇED uygulamalarını ileri düzeylere ulaştırmak için ülkemizde var olan olanaklar ile kısıtlamalar ve296 engellemeler belirlenmiştir. Bütün bu saptamalardan ve değerlendirmelerden sonra, anketlerdeki sorulara verilen yanıtlar ve anketlerle birliklte iletilen diğer yazılı belgelerdeki görüşler de önemli ölçüde dikkate alınarak, ülkemizde ÇED ile ilgili olarak yapılması gereken işler hakkındaki“öneriler”, konu başlıklanna ayrıştırılarak geliştirilmiştir. Her konu başlığının altındaki öneriler, (1) tüzel düzenlemeler ve (2) bu düzenlemelerin dışında kalan işler olmak üzere iki grupta toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
297 SUMMARY Environmental Impact Assessment (EIA), which is analyzed as a political, economic and technical instrument within the scope of this thesis, is handled through approaching from two different angles. These are; (1) the specifications of EIA that are determined theoretically and (2) how it is implemented in tha real life. Due to these two approaches, in the first chapter, by analyzing the historical account of EIA, the following aspects are assessed: (1) the rules that are accepted universally depending upon the theoretical specifications evolved due to the progressions in the scientific and implementation fields, (2) the improvements that are made in decisions and implementations on EIA of the international organizations and the other countries, depending upon their experiences in this subject and (3) the approach which is taken as tha basis to determine the rules of EIA in Turkey and how it is implemented, in terms of the progressions made at the five year development plans, legislative arrangements and administrative organizations. Basing on these analysis and assessments, (4) whithin the scope of this chapter, the proposals in a theoeretical sense is developed on how EIA has to be implemented as a political, economic and technical instrument, which will be taken as the base for the concrete“proposals”for the real life that are to be developed at the end of this thesis. In the second chapter of this thesis, the informations obtained from the questionnairies, which were distributed with the purposes of being informed about (1) the experiences on EIA of the organizations and individuals that are already related or expected to be related with this subject in our country and (2) the evaluations that are made by these organizations and individuals on the implementation of EIA for now in our country and their proposals for how it is to be implemented, are examined thoroughly. In the third chapter, assessing all the information obtained from the answers given to the questionairies that are examined in the second chapter, general evaluation is made on (1) the adeguacy of the scientific methods and techniques that are used during the EIA implementations, (2) how should be the participations in the EIA process, (3) opinions, criticisms and proposals on the process implemented due to the rules of Regulation on EIA and (4) the state of the other conditions outside of this regulation, but, which are to be improved for the EIA implementations in our country. In this chapter, furthermore, (5) through analyzing some events occured in our country during the implementation of EIA which were reflected to the press, the approaches of the public, NGO's, academicians, investors, local authorities and politicians to this subject and their actions are evaluated. In Chapter IV, (1) depending upon the the analysis and evaluations that are made at the previous chapters,“consequences”are determined. Afterwards, following these“consequences”, (2) the“proposals”which were taken as the main purpose for the preparation of this thesis are developed. Within the contents of the“proposals”in this last chapter, firstly, towards integrating development and environment in our country, future oriented targets and two alternative ways to be followed in the actual life to reach these targets are determined for environmental management that are related298 to ElA. For the other“proposals”that are developed by considering these two alternative ways in reaching these targets, however, it is aimed to determine the works to be done to promote ElA implementations in our country to the most advanced level which had been porposed in a theoretical sense in the first chapter. Due to this aim, firstly, the existing opportunities, restrictions and obstructions in our country to promote ElA implementations to an advanced level are determine by considering the conditions that are determined by the studies made at the previous chapters of the thesis. After these determinations and evaluations, the“proposals”on the works to be done on ElA in our country are determined due to the dissociated subjects, by considering highly also the opinions that are mentioned in the written answers on the questionairies and in the other documents that are transmitted. Porposals under each subjet title gathered into two groups as (1) legislative arrangements and (2) the works to be done out of these arrangements.