Ön ödemeli konut satış sözleşmesi
Prepaid residential sales contract
  1. Tez No: 812473
  2. Yazar: BATUHAN KURTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE REYHAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde, ekonomik gelişmelere bağlı olarak ve ülkemizde yaşanan iç-göç hareketleri sebebiyle konut ihtiyacında ciddi bir artış olmuştur. Bu artışa bağlı olarak konut fiyatlarında aşırı yükselmeler yaşanmıştır. Tüm bu hususlar da tüketiciler tarafından konutların peşin bedellerle satın alınmasını neredeyse imkânsız hâle getirmiştir. Konutların peşin bedellerle alınamaması, konut ihtiyacının giderilebilmesi için farklı yöntemlerin çıkmasını sağlamıştır. Ön ödemeli konut satışı da bu yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ön ödemeli konut satışında, tüketici henüz yapımına başlanmamış ya da başlanmışsa da tamamlanmamış bir konutu proje/maket üzerinden beğenerek satın almaktadır. Tüketici satın aldığı konutun bedelini konut henüz kendisine teslim ve tecil edilmeden ödemeye başlamaktadır. Bu husus da tüketicileri, ekonomik olarak güçlü konumda bulunan satıcılar karşısında korunmaya muhtaç hâle getirmektedir. Ön ödemeli konut satış sözleşmesi 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 40-46 maddeleri arasında düzenlemiştir. Ayrıca ön ödemeli konut satışlarına ilişkin uygulama usul ve esaslarının belirlenebilmesi için Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik çıkarılmıştır. İşbu tez çalışmasında ön ödemeli konut satış sözleşmeleri detaylı olarak incelenmiş ve nihayetinde olası uyuşmazlıkların yaşanması durumunda uyuşmazlık çözüm yolları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there has been a serious increase in the need for housing due to economic developments and internal migration movements in our country. All these issues have made it almost impossible for consumers to purchase houses for cash. The fact that the houses could not be bought with cash led to the emergence of different methods to meet the housing need. Prepaid housing sales are also one of these methods. In prepaid housing sales, the consumer buys a house that has not been started yet or has not been completed yet, on the basis of the project/model. The consumer starts to pay the price of the house she/he buys before the house is delivered to her/him and before it is deferred. This makes the consumers in need of protection against the economically strong sellers. The prepaid housing sales contract is regulated between articles 40-46 of the Consumer Protection Law no. 6502. In addition, the Regulatation on Prepaid Housing Sales was issued in order to determine the application procedures and principles regarding prepaid housing sales. In this thesis, prepaid housing sales contracts are examined in detail and finally, in case of possible disputes, dispute resolution methods are explained.